Windows’ta Mozilla Firefox, Kullanışlı Google Chrome Özelliği Kazanıyor

Mozilla Firefox, web’deki en popüler açık kaynaklı tarayıcılardan biridir ve nedeni, hem gizlilik hem de kullanıcı güvenliği sunmasıdır. Bu nedenle büyük bir hayran kitlesi edinmiştir ve kar amacı gütmeyen bir şirket olması cazibesini artırmaktadır. Firefox tarayıcısı şimdi, Google Chrome‘dan, çalışmadığında bile arka planda kendini otomatik olarak yükseltmesine olanak tanıyan kullanışlı bir özellik için destek ekliyor.

Bu neden önemli? Google Chrome gibi tarayıcılar arka planda otomatik olarak güncellenebilir, ancak bu şimdiye kadar Windows‘ta Firefox için mümkün değildi. Bu, yalnızca bir kullanıcı uygulamayı açtığında güncelleneceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda, kullanıcıların yüklemeyi “onaylamak” için manuel olarak bir düğmeye dokunmaları gerektiği anlamına geliyordu, bu da kullanıcıların yanlışlıkla iptal edebileceği bir durumdu.

Bleeping Computer tarafından hazırlanan bir rapora göre, Windows için Mozilla Firefox‘un en son sürümünde, güncellemeyi kullanıcıdan herhangi bir etkileşim olmadan sessizce indirip yükleyebilen yeni bir Arka Plan Güncelleme özelliği eklendi. Kullanıcılar ayrıca yazılım güncellemeleri nedeniyle tarayıcılarını “yeniden başlatmaya” zorlanmayacaktır. Bu, bir güncelleme yüklendikten sonra zorunluydu, bu da kullanıcıların iş akışının kesintiye uğrayacağı anlamına geliyordu.

Bu özelliği uygulamak için Mozilla Firefox, Firefox çalışmıyorken arka planda her 7 saatte bir güncellemeleri kontrol edecek zamanlanmış bir güncelleme görevi ekleyecektir. Bu, güncellemeyi sessizce yükleyecek ve tarayıcının her zaman güncel ve kullanıma hazır olduğundan emin olacak, kullanıcının herhangi bir işlem yapmasını gerektirmez.

Mozilla Firefox kullanıcılarına, özellik etkinleştirildikten sonra tarayıcıyı güncellemek için herhangi bir hatırlatıcı veya istek de sunulmayacaktır – tarayıcı arka planda sessizce güncelleneceğinden, tarayıcı çalışırken yeni güncellemeleri kontrol etmeye gerek yoktur. Bu, kullanıcıların bir güncellemeyi tamamlamak için tarayıcılarını yeniden başlatmak için teorik olarak başka bir istem görmeyeceği anlamına gelir.

Yeni Arka Plan Güncelleme özelliği, Windows kullanıcılarına, 90 sürümündeki en son Firefox Beta kullanıcıları için aşamalı bir sunum şeklinde sunuluyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde Mozilla Firefox‘ta kullanıcılara görünmesi muhtemel ve about:preferences sayfasını ziyaret ederek şimdilik manuel olarak kapatıldı. Bununla birlikte, Mozilla‘dan böyle bir özelliğin macOS‘a eklenip eklenmeyeceğine dair bir haber yok. Tarayıcı genellikle sistem paketi yöneticisi aracılığıyla dağıtıldığından Linux‘a gelmesi pek mümkün değil.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!