Web Tarayıcılar Google’ın FLoC Teknolojisine Katılmak İstemiyor

Google, üçüncü taraf çerezlerini değiştirmek için önerdiği reklamcılık teknolojisi ile tek başına çalışıyor. Açık kaynaklı Chromium projesini kullanan her büyük tarayıcı onu kullanmayı reddetti ve bunun web’de reklamcılığın geleceği için ne anlama geleceği belirsiz.

Birkaç hafta önce Google, Google Chrome‘da Federated Learning of Cohorts veya FLoC adlı yeni bir reklam teknolojisini test etmeye başladığını duyurdu. Tarayıcı geçmişinize bakmak ve sizi benzer tarama geçmişlerine sahip bir grup insana yerleştirmek için bir algoritma kullanır, böylece reklamverenler sizi hedefleyebilir. Tanımlama bilgilerinden daha özeldir, ancak aynı zamanda karmaşıktır ve doğru şekilde uygulanmazsa kendine ait bazı potansiyel gizlilik sonuçlarına sahiptir.

Chromium tabanlı tarayıcılar Brave ve Vivaldi bu konular hakkında açıklamalarda bulundu:

Brave: “FLoC‘nin en kötü yanı, gizlilik dostu kisvesi altında kullanıcı gizliliğine maddi olarak zarar vermesidir.

Vivaldi:FLoC API‘yi desteklemeyeceğiz ve nasıl uygulanırsa uygulansın onu devre dışı bırakmayı planlamayacağız. Gizliliği korumaz ve Google‘ın mali kazancı için farkında olmadan gizliliklerini başkalarına vermek kullanıcıların kesinlikle yararına değildir. “

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!