Volkswagen ve BMW 1 Milyar Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

Avrupa Birliği, Volkswagen, Audi, Porsche, BMW ve Mercedes-Benz‘in ana şirketi Daimler’in daha temiz emisyon teknolojisinin dağıtımını yavaşlatmak için yasadışı olarak gizli anlaşmalar yaparak yıllarını harcadığını söylüyor.

AB’nin yürütme organı, programdaki rolleri nedeniyle Perşembe günü Volkswagen Grubu (Audi ve Porsche’nin sahibi) ve BMW‘ye 875 milyon € (1 milyar $) para cezası verdi. Volkswagen Grubu 502 milyon € (595 milyon $) ödemeli, BMW ise 373 milyon € (442 milyon $) ödeyecek. Ancak Daimler, otomobil üreticisi gizli anlaşmayı düzenleyicilere açıkladığı için 727 milyon €’luk bir cezadan kurtuldu.

AB yetkilileri tarafından açıklanan plan, Volkswagen Grubu‘nun, şirketin dizel araçlarına, çevre düzenleyicilerini uyumlu olduklarına inandırmaya yardımcı olan yazılımlar yüklediği devasa Dieselgate skandalından ayrıdır, oysa gerçekte, yasal sınırdan çok daha fazlasını kirletiyorlardı. Volkswagen Grubu için yaklaşık 40 milyar dolarlık para cezasına, geri alımlara ve yasal ücretlere yol açtı. Daimler ayrıca bazı dizel araçlarına emisyon testlerinde hile yapmak için yazılım yükledi ve milyarlarca dolar para cezası ödedi. BMW Perşembe günü, gizli anlaşma yaparken yakalandığı diğer şirketlerin aksine, emisyon testlerinde hile yapmadığını belirtmekte dikkatliydi.

Reuters’e göre, tedarikçiler ve diğer teknolojilere uzanan gizli anlaşma hakkında Der Spiegel raporunda ilk olarak ortaya çıkan diğer bazı iddialara gelince, AB yetkilileri Reuters’e göre “soruşturmalarının orijinal kapsamını zaten daraltmıştı”. Perşembe günü açıklanan uzlaşma anlaşması, Volkswagen Grubu’nun veya BMW‘nin kârlılığında çok büyük bir engel oluşturmayacak. Volkswagen Grubu, 2020’de vergi öncesi kârda yaklaşık 12 milyar € veya yaklaşık 14 milyar $ elde ederken, BMW 5 milyar € veya 6 milyar $’ın biraz üzerinde gelir elde etti.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!