Twitch, Görüntüleme ve Takipçi Sayılarını Artıran 7,5 Milyon Botu Temizliyor

Amazon‘un sahibi olduğu şirket, Twitch‘in yayıncı istatistiklerini şişiren 7,5 milyondan fazla bot hesabı keşfettiğini tweetledi. Şimdi bu hesapları kaldırmaya başladı ve kullanıcıları “önümüzdeki günlerde takipçi ve izleyici sayınızda ani düşüşler görebileceğiniz” konusunda uyardı.

Şirket, botların takip botu ve görüntüleme botu adı verilen eylemler yaptığını belirtti. Follow-bot’lar, bir flamalar takip eden sayıları şişirebilirken, izleyici botları görüntüleme sayılarını artırabilir. Her iki istatistik de Twitch tarafından bir kanalı güçlendirmek için kullanılır ve keşfedilme şansını artırır.

SocialBlade‘e göre, Twitch’in en popüler beşinci yayıncısı xQc genel olarak 2,2 milyon kaybederken birden fazla yayıncı ani düşüşler gördü ve yaklaşık 8,1 milyondan 5,9 milyona düştü. Şans “Sodapoppin” Morris, 2,8 milyon takipçi kaybetti. Toplam sayısının yaklaşık yüzde 45’i – daha da sert bir düşüş gördü. Diğer en iyi yayıncılar, geçen hafta çok daha az ani düşüşler ve hatta kazançlar gördü.

Şirket, bot hesaplarını kaldırmanın yanı sıra, yasal işlem de yapabileceğini söyledi ve daha önce sahte popülerlik derecelendirmelerini azaltmak için görüntüleyen bot satıcılarına dava açtı. Ancak şirket, “bot saldırılarının kurbanı olan kullanıcıları cezalandırmıyoruz” dedi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!