Tesla’nın Yeni Kompakt SUV Aracı; Model Y

Ekosistemindeki en son elektrikli arabasını duyuran Tesla, Kompakt SUV tarzında Model Y ile pazarda daha güçlü olmayı hedefliyor. Model 3 baz alınarak geliştirilen ve oldukça benzeyen Model Y, uygun bütçeli, Model 3′ göre daha geniş ve daha performanslı bir araç olmuş.

Elon Musk’ın, elektrikli araçların daha iyi olabileceği ideasını sözleri ve yaptıkları araçlarla görebiliyoruz. Ancak Tesla arabalarının modelleriyle ufak bir mesaj veren Musk, son serinin eklenmesiyle birlikte S,3,X,Y kelimesini tamamladı. Uzun yıllar önce bunu planlayan ve kitabında da yer verilen mesaj aslında elektrikli arabaların içten yanmalı araçlardan daha iyi olamayacağı algısını kırdığının da bir mesajı niteliğinde.

Teslanın Kompakt SUV Aracı

Model Y ‘ye geçecek olursak, temelde %75’ini küçük kardeşi Model 3‘den alan, nispeten uygun fiyatlı bir araç olsa da, 4 farklı konfigürasyonda seçeneğiyle yeteneklerine göre farklı fiyat aralığına sahip. Bunlar kısa menzilli “Standart Range” , uzun menzilli “Long Range” , çift elektrik motorlu “Dual Motor AWD” ve hız odaklı “Performance” olarak satışa çıkacak. Ancak “Standart Range” modeli 2021 yılında 39 bin dolarlık başlangıç fiyatı ile siparişe açılacak.

Model Y Long Range

En uzun menzilli versiyon olan Long Range, tek şarjla 482 km‘lik mesafe alabiliyor. 5.5 saniyede 0-100’e çıkabilen versiyon, maksimum 209 km/s hıza ulaşabiliyor. 47 bin dolarlık başlangıç fiyatı ile satışta olan araç, farklı renk ve teknolojiler ile en fazla 64 bin dolara ulaşabiliyor.

Tesla SUV Aracı Model Y

Dual Motor AWD

Ön ve arka akslara yerleştirilen 2 elektrik motoru ile diğer versiyonlardan ayrılan Dual Motor, 4 çekerli olması ile daha iyi bir sürüş deneyimi sunacak. 4.8 saniyede 0-100’e çıkabilen versiyon, maksimum 217 km/s hıza ulaşabiliyor. 51 bin dolarlık başlangıç fiyatı ile satışta olan araç, farklı renk ve teknolojiler ile en fazla 67 bin dolara ulaşabiliyor.

Tesla Model Y İçi

Performance

Serinin en pahalı versiyonu olan Peformnace, daha güçlü çift motoru ile daha yüksek hızlara daha kısa sürede ulaşabiliyor. Diğer versiyonlardan farklı olarak 20 inç jant, alüminyum pedalı, karbon fiber spoiler ve alçaltılmış süspansiyonlara sahip. 3.5 saniyede 0-100’e çıkabilen versiyon, maksimum 241 km/s hıza ulaşabiliyor. 60 bin dolarlık başlangıç fiyatı ile satışta olan araç, farklı renk ve teknolojiler ile en fazla 74.5 bin dolara ulaşabiliyor.

Versiyonlar arası özellikleri bir kenara bırakıp Tesla Model Y ‘nin temel özelliklerine geçecek olursak. Her ne kadar Model 3’e benzer bir tasarım ve yapıda olsa da geniş alanı ile 7 koltuk sığabilecek bir tasarıma gidilmiş. 5 koltuğun katlanabildiği araçta, bağaj veya yolcu ihtiyacına göre açılıp kapatılabiliyor. Panoramik tavanın devam ettiği Model Y, oldukça sade bir konsola, 15 inç büyüklüğünde araç kontrol ekranına sahip.

Model Y Renkleri

Pillerin zemine yerleştirilmesinden dolayı herhangi bir SUV araca göre ağırlık merkezi daha aşağıda olan Model Y, yol tutuşu çok daha iyi olduğu söylenebilir. Özellikle ABD pazarından %50’ye yakın SUV araçlar alındığı düşünüldüğünde Model Y ‘nin çok daha yüksek satış yaparak Model 3 ve Model S ‘in toplamında daha fazla satacağı düşünülüyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!