Telegram Web, İki Yepyeni “Materyal Tasarım” Arayüzünü Test Ediyor

Telegram, günümüzde mevcut olan en özellikli mesajlaşma servislerinden biridir ve hizmetin arkasındaki şirket, yol boyunca yenilerini eklemeye devam ediyor. Android ve iOS için uygulamalar son birkaç yılda birkaç tasarım iyileştirmesi görse de, web istemcisine aynı muamele yapılmadı. Görünüşe göre mesajlaşma hizmeti nihayet bir değil, Telegram Web‘in Materyal Tasarımından ilham alan iki yeni sürümü üzerinde çalışıyor.

İki yeni yeniden tasarımı birbirinden ayırmak çok kolay değil, ancak sonunda mevcut web arayüzünü değiştirmek için üzerinde çalışılan web arayüzünün iki farklı versiyonu gibi görünüyor. Web arayüzünün her iki sürümü de şu anda web’deki kullanıcılar tarafından erişilebilir durumdadır ve ilk olarak DroidMaze tarafından Web Uygulamaları bölümünün altındaki resmi web sitesinde Telegram uygulamaları bölümünde tespit edilmiştir. Yeni arayüzlerin neye benzediğine bir göz atalım.

İlk yeniden tasarım, WebK olarak adlandırıldı; bu, bazı simgeler eksik veya yanlış uygulandığı için tasarım cephesinde hala biraz çalışma gerektiriyor gibi görünürken, diğerleri yanlış yerdeymiş gibi görünüyor. Sohbet arka planları ve güzel bir yuvarlak sohbet balonu tasarımı. Bu arada, ikinci yeniden tasarımın daha eksiksiz görünen WebZ olarak adlandırıldığı bildiriliyor, yuvarlak sohbet balonları da dahil olmak üzere WebK varyantına oldukça benziyor – güçlü arka plan bulanıklığı eksik olsa da.

Rapora göre, her iki yeniden tasarımın da, üçüncü taraf UI çerçevelerini kullanmadan Telegram’ın basitleştirilmiş bir web sürümü üzerinde çalışmak için bir yarışmadan seçildiği iddia ediliyor. İlginç bir şekilde, Telegram web arayüzünün eski sürümünü kullandığımızda, her iki yeniden tasarım sorunsuz bir şekilde çalıştı ve bildirimler zamanında geldi. Ancak her birinin sürüm numaraları farklıydı. Orijinal Telegram web arayüzü 0.7.0 sürümünde, WebK 0.4.0 sürümünde ve WebZ şu anda 1.0 sürümünde – uygulamaların en son sürümü gibi görünüyor.

Eski ve modası geçmiş tasarıma göre en büyük iyileştirmelerden biri, tümü Google’ın en yeni Materyal Tasarım yönergelerinden esinlenilmiş gibi görünen yekpare yuvarlak sohbet balonları ve ortalanmış sohbet penceresi. Yeni yeniden tasarım, sohbet klasörlerini değiştirirken (artık web arayüzünden erişilebilir) kaygan yeni malzeme tasarımı animasyonlarını içerirken, web uygulaması artık uygulamanın masaüstü sürümünü yüklemenizi sağlayan bir başlık görüntülemiyor. Görünüşe göre Telegram nihayet web uygulaması için modern bir arayüz üzerinde çalışıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!