Telefon üreticilerinin kar oranları yayınlandı

Telefon üreticilerinin kar oranları yayınlandı. Yayınlanan rapora göre IOS tarafı gelirlerini bir miktar arttırırken Android tarafında kan kaybı hala devam ediyor.

Telefon üreticilerinin kar oranları

“The Overspill” tarafından yayınlanan rapora göre bu sene hem telefon başına karı hem de toplam gelir olarak en karlı firmanın Apple olduğu görülüyor. 2015 yılının 4. çeyreğinde 78.25 milyon cihaz satışı yapan Apple, cihaz başına 184.10$,toplamda ise 51.64$ milyar kar elde etmiş.

Telefon üreticilerinin kar oranları yayınlandı_001

Onu 2. olarak takip eden Samsung 2015 yılın 4. çeyreği içerisinde 81.5 milyon cihaz satışı ile en yüksek pazar payına sahipken, cihaz başına 23.29$, toplamda ise 20.40$ milyar kar elde etmiş. Orta, alt ve giriliş seviyesi telefonları düşünüldüğünde yine Samsung için iyi diyebileceğimiz bir oran.

Yayınlanan raporda bizleri asıl şaşırtan firma Sony oldu. Telefon başına karı 26.17$ olan Sony, 15.3 milyon satış yapan LG’nin yarısı kadar (7.6 milyon) satış yapsa da aynı kar oranlarını elde ettiğini ($3.22/$3.20 milyar) görüyoruz. Ayrıca yine bütün telefon üreticilerin karlarında düşüşler yaşanırken bir tek Soyn tarafından bir artış olduğu görülüyor.

Telefon üreticilerinin kar oranları yayınlandı_002

Geçtiğimiz günlerde Sony’nin mali anlamda sıkıntılar yaşadığı söyleniyordu ancak yayınlanan bu rapora göre bunun doğru olmadığı hatta diğer üreticilerden çok daha iyi bir mevkide olduğunu da söyleyebiliriz.

Mobil cihaz üreticilerinden Apple, Sony ve Sasmung dışında kar edemediklerini ve zarar %-38’lere varan zarar açıkladıklarını görüyoruz. Tabloda özellikle LG’nın durumu hiç iyi gözükmüyor. Toplam 15.3 milyon satışa yapan LG, sonradan düşen telefon fiyatlarından dolayı %-3 zarar ettiği görülüyor.

Telefon üreticilerinin kar oranları yayınlandı_003

Firmaların ortalama satış fiyatlarına gelecek olursak Apple’ın 691$ ile başı çektiğini görüyoruz. Onu Sony’nin 422$ ile takip ettiğini görüyoruz. Sony’nin 2015’in 4. çeyreğinde çıkardığı Z5 serisinin bu tabloda çok önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz.

Diğer bir grafiğimiz de ise Android ve IOS işletim sistemine sahip olan cihazların ortalama satış fiyatlarını görüyoruz. Apple genel olarak 700$ seviyesinde dolanırken Android’in her sene eriyerek 450$ seviyelerinden 220$ seviyelerine geldiğini görüyoruz.

Telefon üreticilerinin kar oranları yayınlandı_004

Ancak bu oranın düşük olması üreticiler açısından kötü olsa da biz tüketiciler için oldukça iyi bir durum. Yine cihaz alırken fiyatlarda bu oranı bariz olarak görüyoruz. Apple’ın cihazları 3000₺ civarındayken, eş değeri olan cihazları Android tarafında yarı yarıya daha ucuz bulabiliyoruz.

Yayınlanan son grafikte ise Android cihaz üreticilerinin müşterilerini hangi firmalara kaptırdığını gösteriyor. Bura da en çok kaybı yaşan HTC ve Samsung görülürken, en çok kullanıcı kazanan firmanın Huawei olduğu belirlenmiş.Anlaşılan o ki gelecekte Huawei’nin çok hzılı bir şekilde büyüdüğüne tanık olabiliriz.

Telefon üreticilerinin kar oranları yayınlandı_005

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!