Tarayıcı Uzantısı Nedir?

Tarayıcılar, basit internet gezginlerinden çok daha fazlası haline geldi. Bu evrimin büyük bir kısmı, “uzantıların” tanıtılmasıydı. Web sitelerinin nasıl yüklendiğini ve davrandığını kontrol etmenize izin verir ve tarayıcınıza ekstra özellikler ekleyebilirler.

Tarayıcı Uzantılarının Kısa Tarihi

Tarayıcı uzantıları, Microsoft’un Internet Explorer’ının dördüncü sürümüyle 1999’a kadar uzanıyor. Ancak, uzantılar çok geçmeden bugün oldukları güçlü araçlar haline gelmedi.

Internet Explorer‘daki ilk uzantılara “Explorer Çubukları” adı verildi. Arayüze eklenebilecek özel araç çubuklarından ibaretti. Örneğin, hisse senedi takibi görüntüleyen bir Gezgin Çubuğunuz olabilir.

Mozilla’nın Firefox tarayıcısı 2004’te uzantıları destekleyen sonraki tarayıcıydı, bunu 2009’da Opera ve son olarak 2010’da Google Chrome ve Safari izledi. Elbette Microsoft’un Edge tarayıcısı da uzantıları destekler.

Üçüncü taraf geliştiricilerin ve App Store‘un iPhone‘daki uygulamaların popülaritesini artırmasına benzer şekilde, geliştiriciler uzantılar oluşturup bunları birinci taraf web mağazalarında dağıtabildiklerinde çok popüler oldular.

Uzantılar Ne Yapabilir?

Bir tarayıcı uzantısının neler yapabileceği, tarayıcıya bağlıdır. İlk günlerde, uzantılar tarayıcının birçok dahili çalışmasına erişebiliyordu, ancak güvenlik arttıkça, uzantıların yetenekleri de arttı.

“Bunun için bir uygulama var” ifadesini duymuş olabilirsiniz ve tarayıcı uzantıları için de benzerdir. Uzantılarla yapabileceğiniz tonlarca şey var. Sekmelerin çalışma şeklini değiştirebilir, en sevdiğiniz not alma hizmetini entegre edebilir, Gmail bildirimleri alabilir, yazınızı dilbilgisi açısından kontrol edebilir ve hatta oyun oynayabilirsiniz.

İki yaygın uzantı türü vardır. Çoğu, tarayıcının kendi işlevselliğini genişletir veya mevcut bir hizmeti tarayıcıyla entegre eder.

İlk kategori için, tüm video oynatıcılar için Resim İçinde Resim, her sekme için ses kontrolleri, tek olmayan web siteleri için karanlık mod, bölünmüş ekran sekmeleri ve tonlarca estetik özelleştirme gibi şeyler bulacaksınız.

İkinci kategori, bir Gmail bildirim denetleyicisi, bir “Google Drive’a Kaydet” düğmesi, bir Evernote web kırpıcı, araç çubuğundaki bir Todoist menüsü, çevrimiçi mağazalar için kuponlar ve çok daha fazlasını içerir.

Uzantıların neler yapabileceğini gerçekten görmenin en iyi yolu, tercih ettiğiniz tarayıcı için uzantı mağazasını keşfetmektir.

Uzantıların Kullanımı Güvenli mi?

Tarayıcı uzantıları ne kadar yararlı olursa olsun, güvenlik ve gizlilik endişeleri sunarlar. Bu, onları yüklediğinizde verilen izinlerle ilgilidir. Örneğin Google Chrome uzantıları, neredeyse tüm “ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki tüm verilerinizi okuyabilir ve değiştirebilir”. Eyvah.

Üstelik, uzantılar tarayıcınızda her zaman çalışıyor. Facebook‘u kontrol ettiğinizde, bankanızın web sitesinden para aktardığınızda ve Amazon’da kredi kartı bilgilerinizi girdiğinizde çalışıyorlar.

Kötü amaçlı bir uzantı, şifreleri ve kişisel bilgileri çalmak için tuş vuruşlarınızı kolayca kaydedebilir. Arama trafiğinizi gizlice farklı bir yere yönlendirmek veya internet tarama verilerinizi reklamverenlere satmak olabilir. Liste sonsuz.

Elbette bu, uzantıların çoğunda gerçekleşmiyor ve onlar için web mağazaları tutan şirketler kötü niyetli davranışları engelliyor. Ancak olur ve insanlar uzantıların zararsız olmadığının farkında olmalıdır.

Uzantıların özellikle tehlikeli bir yönü, otomatik olarak nasıl güncellenebilecekleridir. Bu, popüler bir uzantının cihazınızda ele geçirilip güncellenebileceği ve siz farkında olmadan veri toplamaya başlayabileceği anlamına gelir.

Yani uzantıların kullanımı güvenli midir? Kolay bir cevap yok. Genel olarak, güvendiğiniz şirketlerden iyi incelenmiş uzantıları indiriyorsanız, güvende olmanız gerekir. Ancak en iyi uygulama, olabildiğince az sayıda uzantı kullanmaktır. Elbette, kullanışlı ve eğlenceli olabilirler, ancak bunları ister istemez indirmemelisiniz. Yalnızca ihtiyacınız olanı kullanın.

Tarayıcı Uzantıları Nasıl Yüklenir

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, uzantıların yüklenmesinden bahsedelim. Bu sadece tercih ettiğiniz tarayıcı için web mağazasını ziyaret etmek meselesidir. Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox ve Safari‘yi kapsayan kılavuzlarımız var.

Google Chrome

İşlem, Chrome Web Mağazası‘na gidilerek başlar. Ada göre arayabilir veya kategoriye göre göz atabilirsiniz. Bir uzantı bulduğunuzda, “Chrome’a ​​Ekle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Microsoft Edge

Microsoft Edge uzantıları, Microsoft Mağazası ve Chrome Web Mağazası’ndan indirilebilir. Mesele sadece bir uzantı bulup “Al” düğmesini tıklamaktır.

Mozilla Firefox

Firefox, uzantılara atıfta bulunurken “Eklentiler” terimini çok kullanır. Mozilla eklenti sayfasından Firefox uzantılarını arayabilir, tarayabilir ve yükleyebilirsiniz.

Apple Safari

Safari uzantıları Mac App Store‘dan indirilebilir. “Safari Uzantıları” sayfalarında ada göre arama yapabilir veya farklı kategorilere göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz birini bulduğunuzda “Yükle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Uzantıları, işlevsellik ekleyebilen ve favori hizmetlerinizi tarayıcınızla bütünleştirebilen “mini uygulamalar” olarak düşünün. Bir web tarayıcısı kullanmak için kesinlikle uzantılara ihtiyacınız var mı? Bir şey değil. Deneyiminizi iyileştirebilirler mi? Kesinlikle. Sadece kendinizi kaptırmayın.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!