Şubat ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

Şubat ayı Android sürümlerinin kullanım oranlarına göre Gingerbread, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean ve Kitkat sürümleri düşüşe devam ederken Lollipop ve Marshmallow sürümlerinin yükselişine devam ettiğini görüyoruz.

Şubat ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

Froyo sürümü %0.1 ile olduğu yerde saymaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay yarı yarıya düşen Froyo sürümünü üzün bir süre %0.1‘de göreceğiz.

Gingerbread sürümü Ocak ayında %2.7 iken bu ay %2.6‘ya doğru gerilemiş. Düşüşün giderek azaldığı bu sürüm Ocak ayında %0.3 düşerken, Şubat ayında sadece %0.1 ile azalmış.

Ice Cream Sadwich sürümü %2.5‘den %2.3‘e doğru gerilediğini görüyoruz. Geçtiğimiz Ocak ayı ile aynı oranda düşen bu sürümün düşüş hızında da yavaşlama görebiliriz.

Jelly Bean sürümünün %23.9‘dan 22.3‘e gerilediğini görüyoruz. Hızlı bir düşüşe geçen bu sürüm Ocak ayında %0.8’lik bir azalma yaşarken Şubat ayında bu değeri ikiye katlayarak %1.6‘lık bir yüzdeyle azaldığını görüyoruz.

Tablodaki en büyük kullanım oranına sahip olan KitKat sürümünde %35.5‘den %34.3‘e doğru hızlı bir şekilde gerilediğini görüyoruz. Ocak ayında %0.8 bir yüzde ile gerileyen KitKat, Şubat ayında %1.2‘lik bir kayıp yaşamış.

Lollipop sürümüne geçecek olursak, tablonun 2. büyük oranı ile her geçen gün yükselmeye devam ediyor. %34.1‘den %36.2‘ye yükselen Lollipop sürümü Ocak ayında %1.5’lik bir artışı yaşamışken Şubat atında bu değeri biraz daha arttırarak %1.9‘a doğru çekmiş.

Yine ilerleyen günler KitKat sürümünün çok hızlı bir şekilde düştüğüne, Lollipop sürümünün artışının azalacağına ve 2 ay içerisinde Android sürümlerinin en büyük kullanım orana sahip olacağını söyleyebiliriz.

Android’in en son sürümü olan Marshmallow’a gelecek olursak, yine düşük diyebileceğimiz bir orana sahip olan bu sürüm, %1.2‘den %2.3‘e doğru ilerlediğini görüyoruz. Bu oranın artmasının çoğunluğunu da yeni telefonların Android 6.0 sürümü ile gelmesinden kaynaklandığını belirtelim.

Geçtiğimiz Ocak ayında %0.5’lik bir artış yaşayan Marshmallow sürümü Şubat ayında bu oranı ikiye katlayarak %1.1‘e doğru çektiğini görüyoruz. Genel olarak yükseliş tatminkar olsa da Marshmallow’un 6 ay önce çıktığını ve Android N’nin Mayıs ayında tanıtılacağı düşünüldüğünde hala bu oranın oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

İlerleyen günler Sony, Samsung, LG gibi büyük firmalar telefonlarına Marshmallow’u dağıtmaya başlamasıyla birlikte gelecek ya bir pik yaptığını göreceğiz. Ancak o zamana kadar da Android N sürümünün tanıtılacağını ve oldukça gecikmiş bir yükseliş olduğunu da belirtelim.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!