SpaceX, Arka Arkaya Dördüncü Starship Prototipini Kaybetti

SpaceX, Starship test uçuşlarını tamamlamada hâlâ sorun yaşıyor. Ars Technica‘nın bildirdiği gibi, şirket SN11 Starship prototipini yüksek irtifa yolculuğunun yaklaşık altı dakika içinde kaybetti. Tam olarak ne olduğu net değil, ancak iniş sırası için Starship‘in motorlarından birinin yeniden devreye girmesinden kısa bir süre sonra motor bölmesi kamera yayını düştü ve tahrip olmuş aracın parçaları daha sonra iniş alanına düştü.

Elon Musk, ikinci motorun hem yükselme hem de iniş sırasında sorun yaşadığını ancak teorik olarak gerekli olmadığını kaydetti. Yönetici, SpaceX‘in enkazı inceleme şansı yakaladıktan sonra daha fazla ayrıntı gelmesi gerektiğini söyledi.

SpaceX için potansiyel bir aksilik. Daha önceki prototip uçuşları inişe kadar başarılıydı ve SN10, yakıt hattı arızaları nedeniyle 10 dakika sonra patlamadan önce yerde kaldı. SN11, onu yere bile geri getirmedi – uçuşların geçmiş işlerde iyileşmesi gerektiğinde bir endişe.

Bu SpaceX için bir krizi temsil etmiyor. Her yeni Starship prototipini üç hafta veya daha kısa bir sürede inşa ediyor ve bir sonraki sürümü daha gelişmiş bir model olabilir. Yine de, bu başarısızlıkların üstesinden gelmek ve Starship‘i ticari hizmete sokmaya yaklaşmak için firma üzerinde artan bir baskı var.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!