Sandık Balığı Tasarımında: Toyota Rhombus

Japon otomobil üreticisi Toyota, Şangay Otomobil Fuarı’nda fütüristik elektrikli otomobili Toyota Rhombus ‘u duyurdu. Sadece sürücü ve 2 yolcu koltuğunun bulunduğu araç yandan bakıldığında sandık balığını andıran bir tasarımla geliyor.

Toyota Rhombus

Çin’de yer alan TMEC Ar-Ge departmanında geliştirilen Toyota Rhombus, tombul gövdesi, keskin hatları ve modern iç dizaynı ile farklı bir elektrikli otomobil. Çift kapılı ve sürgülü açılma prensibine sahip olan araç, ön/arka dizaynından tekerleklerine kadar alışık olmadığımız bir konsept ile çerçevesinde tasarlanmış.

Yapılan açıklamada 1990’dan sonra doğan gençlerin yaşam tarzı göz önüne alınarak tasarlandığı söylenen aracın teknik özellikleri şuan için paylaşılmamış. En erken 2021 yılında satışa çıkacağı düşünülüyor ancak resmi bir açıklama yapılana kadar tek örnekli konspet bir otomobil olarak düşünülebilir.

Toyota Rhombus Sandık Balığı

Sandık balığı (Kutu balığı, Ostracion cubicus) ile de kısa bir bilgi verecek olursak. Yakın bir zamanda keşfedilen ve yapılan araştırmalarda su damlası tasarımında daha az sürtünme kat sayısı olan sandık balığının tasarımını Mercedes’den sonra diğer firmalarda da görmeye başladık. Aerodinamik yapısı nedeniyle sürtünme katsayısı çok düşük olan bu tasarım anlayışı yeni nesil elektrikli araçlarda olmak üzere gelecekte çok daha sık karşımıza çıkacağa benziyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!