Samsung Mobil Cihazlarında Süper Hidrofobik Ekran Kaplaması Kullanacak

Son yıllarda suya/toza karşı dayanıklık ve oleofobik kaplama özelliğini sık sık duymaya başladığımız şu sıralarda Samsung, Süper Hidrofobik ekran kaplaması ile rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi planlıyor.

Hepimizin aşina olduğu suya/toza karşı dayanıklılığa sahip IPv.. sertifikaya ve oleofobik kaplama (parmak izi gibi izleri tutmama) özelliğine ek olarak Samsung aldığı yeni lisans ile suyu ekran yüzeyine tutmayan Süper Hidrofobik kaplamalı camları telefon ve tabletlerinde kullanacak.

Süper Hidrofobik Ekran Kaplamasını Geliştiren Türk

Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ile birlikte çalışan ve Tolga Aytuğ’nun başında bulunduğu Materyal Kimya Grubu tarafında geliştirilen Süper Hidrofobik kaplama, ekran yüzeyine gelen suyu olduğu gibi iten, en az 150 derecelik açıda tutulması şartıyla suyun yüzeyden kaydırarak atan kaplamanın ticari olarak kullanır olduğunu belirtiyor.

Yalnızca Süper Hidrofobik olmayan bu kaplama, parmak izi, toz ve benzer lekelere karşı daha dirençli olup ayrıca ekranın parlamasını da minimize ediyor. Bu çok özellikli kaplamanın önümüzdeki yıllarda başta mobil cihazlar olmak üzere, otomobil camları ve güneş enerji panelleri gibi bir çok alanda kullanılması planlanıyor.

Her ne kadar diğer rektörlere oldukça yararlı olsa da bu kaplamanın Samsung’un üst seviye telefonlarında kullanacağını varsayarak çok da önemli olmadığını düşünüyorum. Zira bir çok kullanıcı binlerde ₺ verdiği telefonu koruyucu kılıf ve filmler le koruyor. Bunun yerine süper dayanıklı ve bu tür kaplamalarla donatılmış harici bir cam koruyucu üretip pazarlaması çok daha güzel olabilirdi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!