Samsung, Galaxy Note 7’nin Patlama Sebebini Açıkladı

Bugün düzenlenen basın konferansında Samsung, Galaxy Note 7’nin patlama sebebini açıkladı. Sorunun yazılım veya donanımdan kaynaklanmadığını belirten firma, sorunun pil ve pil yatağından kaynaklandığını belirtiyor.

Bu iş için 200.000 telefon, 30.000 ek pil ve 700 özel personel ile testler yapan firma, bataryanın patlamasına sebep olabilecek donanımları (işlemci, parmak izi okuyucu, iris tarayıcı vs) ve yazılımı incelenmiş ancak bu tarafta buna neden olabilecek hiç bir sorun bulunamamış. Bunun üzerine sorunun kaynağı olan bataryayı incelemeye başlamışlar.

Samsung’un verdiği bilgilere göre, Galaxy Note 7 için özel olarak üretilen 3500 mAh kapasiteli Li-Po bataryalar 2 farklı tedarikçi firma tarafından üretildiği için ilk olarak bu firmaların batarya örnekleri incelenmiş. (Tedarikçi firmalar Samsung’a bağlı alt şirket olup, isimleri bazı nedenlerden dolayı verilmemiş).

Samsung’a bağlı A ve B tedarikçi firmaların bataryalarından alınan örnekleri X-Ray cihazlarından ve uzun şarj/deşarj testlerinden geçirerek birbirleri arasında bazı kritik farklar bulunmuş. Sorunlu olan bataryada imalat aşamasından bataryanın kaynak noktalarında kusurlar olduğu tespit adilmiş.

Galaxy Note 7'nin Patlama Sebebini Açıklandı

Ancak telefonlarında patlamasının tek sebebi de bun değil. Kasayı inceltmek ve daha fazla sensör vs koyabilmek adına Samsung; bataryanın şarj ve deşarjı sırasında pilin genişlemesi için pil yatağında ayrılan boşluğu az tutması da patlamasının diğer bir sebebi olarak gösteriliyor.

Bu iki hata birleşince telefon hızlı şarj sırasında veya kasa stres altındayken bataryanın anot ve katot’u birleşerek kısa devre oluyor ve zincirleme bir reaksiyonla bataryanın alev almasına sebep oluyor. Oldukça basit gibi görünen bu ufak detaylar birleşerek telefonun patlamasına ve piyasadan çekilmesine neden oluyor.

Bu sorunu bir daha yaşamama konusunda oldukça önemli adımlar atan firma, batarya testi için bir dizi özel test ve önlem de almış durumda. Samsung’un verdiği bilgiye göre artık cihazlar röntgenle kontrole kadar 8 aşamalı bir süreçten geçecek. Mobil Dünya Kongresinde tanıtılacak olan Galaxy S8’de bu sıkı denetim altından geçirilerek son kullanıcıya ulaştırılacak.

https://youtu.be/6s4uqr1serU

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!