OnePlus, Pil Ömründen Tasarruf Etmek İçin Popüler Uygulamaları Kıstığını Kabul Etti

OnePlus, en yeni OnePlus 9 ve 9 Pro telefonlarında pil ömrünü artırmak için “en popüler uygulamaların çoğunda” performansı kasıtlı olarak düşürdüğünü onayladı. Sorun, Google Play Store’daki çok çeşitli önde gelen uygulamalarda yavaşlama keşfettikten sonra durumu “oldukça şaşırtıcı” olarak nitelendiren Anandtech’ten Andrei Frumusanu tarafından yapılan testin ardından ortaya çıktı.

Anandtech‘in vardığı sonuç, OnePlus’ın “popüler uygulamaları en hızlı çekirdeklerinden uzakta kara listeye alarak, web’de gezinme gibi tipik iş yüklerinde yavaşlamaya neden olduğu” yönünde. Site, Chrome ve Twitter performansını kapsamlı bir şekilde test etti, ancak yavaşlamanın “Play Store’da herhangi bir popülerlik düzeyine sahip hemen hemen her şey için geçerli olduğu” sonucuna vardı. Bunun tüm Google uygulamalarını, tüm Microsoft Office uygulamalarını ve tüm önemli sosyal medya uygulamalarını ve web tarayıcılarını kapsadığı söyleniyor, ancak Genshin Impact gibi bazı karmaşık oyunların etkilenmediği bildiriliyor.

OnePlus, XDA Developers’a bunun pil ömrünü artırmak için tasarlanmış bir davranış olduğunu onayladı. İşte tam açıklama:

“Birinci önceliğimiz, kısmen önemli kullanıcı geri bildirimlerine göre hızlı hareket etmeye dayalı olarak, ürünlerimizle her zaman harika bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Mart ayında OnePlus 9 ve 9 Pro’nun piyasaya sürülmesinin ardından bazı kullanıcılar bize cihazların pil ömrünü ve ısı yönetimini iyileştirebileceğimiz bazı alanlardan bahsetti. Bu geri bildirimin bir sonucu olarak, Ar-Ge ekibimiz son birkaç aydır, uygulamanın işlemci gereksinimlerini en uygun güçle eşleştirerek Chrome dahil en popüler uygulamaların çoğunu kullanırken cihazların performansını optimize etmek için çalışıyor. Bu, güç tüketimini azaltırken sorunsuz bir deneyim sağlamaya yardımcı oldu. Bu, bazı kıyaslama uygulamalarında cihazların performansını etkileyebilir, ancak her zaman olduğu gibi odak noktamız, cihaz performansını kullanıcılarımız için iyileştirmek için elimizden geleni yapmaktır.”

OnePlus’ın açıklaması, performansın yalnızca kıyaslama sonuçlarından etkilendiğini ima ediyor, bu da esasen Anandtech’in bulduğunun tam tersi. Tabii ki, amaçlanan kullanıcı deneyimi, çoğu popüler uygulamanın yavaşlatılması değilse ve “etki”, olması gerekenden daha yüksek olan kıyaslama sonuçlarında değilse.

Performans ayarlarının, kullanıcının genel deneyiminde pek bir fark yaratmayabileceğini belirtmekte fayda var. Frumusanu, “Performans tutarsızlığını mutlaka fark etmeselerdi kimseyi suçlamazdım – cihazın son derece yavaş momentum kaydırma hızı ayarının ötesinde kendim hemen fark etmemiştim” diye yazıyor.

Açık olan şu ki, OnePlus 9 Pro’da güç yönetimine alışılmadık bir yaklaşım benimsiyor – Frumusanu, bunun “kesinlikle bir satıcının bu şekilde uygulama ve kıyaslama algılaması uyguladığı ilk örneği temsil ettiğini” söylüyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!