Nvidia Geforce RTX 3000 Serisi ve Önemli Gelişmeler

Uygun fiyatı ve yüksek performansı dikkat çeken Geforce RTX 3000 serisi ve arka planda yapılan önemli yazılım geliştirmeleri duyuruldu. Bir önceki jenerasyona göre yarı yarıya daha uygun fiyatla satışa çıkacak kartlar ayrıca 2 kata kadar daha fazla performans artışı sunabiliyor.

Turing’in mimarisine göre 1.9 kat enerji verimliliği vadeden Ampere mimarisi geçildiğini görüyoruz. Yeni mimariyle ve geliştirmeler ile birlikte Ray Tracing (ışın izleme) işlemini hızlandırabilen özel çekirdekler %70 iyileşme, Tensör İşleme Ünitelerindeki (TPU) derin öğrenme performansında %170’lik bir artış yakalanmış. Çift eksenli yeni soğutucular %55 daha fazla hava akımı oluşturarak soğutucu bloğun verimliliği %30 oranında arttırılmış. Ayrıca yeni fan sisteminin 3 kata kadar daha sessiz çalıştığı da verilen bilgiler arasında.

Geforce RTX 3090

10496 adet CUDA çekirdeği bulunan kart, 24 GB kapasiteli 19 Gbps GDDR6X belleklere sahip. 384-bit veri yolu üzerinden 936 GB/s bant genişliği sunan kart 30 TFLOPS hesaplama kapasitesi, RT çekirdeklerinde 58 RT-TFLOPS ve tensör çekirdekleri ise 238 Tensor-TFLOP kapasitesine sahip.

Geforce RTX 3090

Samsung’un 8 nm üretim geometrisi ile üretilen GPU, VRAM üniteleri Micron ile birlikte çalışarak hazırlanmış. DLSS ile 8K60 deneyimi sunacağı belirtilen kartlar AV1 kodeği (görüntü sıkıştırma kodeği) desteğine sahip. RTX 3090 1499 dolarlık fiyat etiketiyle 24 Eylül’de satışa sunulacak.

Geforce RTX 3080

8704 CUDA çekirdeği bulunan kart, 10 GB kapasiteli 19 Gbps GDDR6X belleklere sahip. 320-bit veri yolu üzerinden 760 GB/s bant genişliğini sunan GPU verilen bilgilere göre RTX 2080 Ti’dan daha hızlı olduğu bildiriliyor. RTX 3090 17 Eylül’de 700 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Geforce RTX 3080

Geforce RTX 3070

5888 CUDA çekirdeği bulunan kart, 8 GB kapasiteli 16 Gbps GDDR6X belleklere sahip. 256-bit veri yolu üzerinden 512 GB/s bant genişliği sunan GPU’nun RTX 2080 Ti’a denk performans sunduğu bildiriliyor. RTX 3080 500 dolarlık fiyat etiketiyle Ekim ayında satışa çıkacak.

Geforce RTX 3070

Nvidia’nın Ampere mimarisi üzerine inşa edilen RTX 3000 serisi ile birlikte, e-sporcu , yayıncı ve geliştiriciler için yeni teknolojiler de geliyor. Oyun açılış ve yüklenme sürelerini azaltan Nvidia Reflex ile e-spor yapımlarının giriş süresi kısalacak. Kapalı demoda ki Pascal mimarili kartların karşılaştırmasında açılış süresinde çok ciddi farklar elde edildiğini görülüyor.

Nvidia Geforce DLSS

DLSS teknolojisinde (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) de geliştirmeler yapan ekip DLSS 2.0 ile daha güzel ve net oyun görüntüleri oluştururken kare hızlarını artış yakalanmış. İlk jenerasyon DLSS’de özellikle görüntü kalitesi anlamında sorunları gideren ekip, yeni jenerasyondaki geliştirmeler ile çok daha net ve akıcı görüntüler elde edilmesini sağlamış.

Yayıncılar için RTX Voice (arka plan gürültü engelleme), yeşil ekran ve obje takibi özelliklerini güncellendiğini görüyoruz. Zaten bir süredir hali hazırda kullanılan yazılım artık daha gelişmiş özelliklerle yayın yapmaya imkan tanıyacak. Nvidia Omniverse Machinima ile yapay zeka ve derin öğrenme geliştirmeleri yapılırken; hareket takibi, akıcı fizik efektleri, konuşmanın mimiklere aktarımı ve materyallerin canlandırılması ayrıca karakter oluşturulma aşamasında geliştirmeler yapılmış.

Nvidia Geforce RTX IO

RTX IO ile çok ciddi boyutlara ulaşan oyunların işlemciye bindirdiği yükü azaltacak. Depolama biriminden CPU ve RAM’e aktarılan verilerin, doğrudan GPU ve VRAM’e aktararak oyun dosyalarının işlenmesi arttıran teknoloji 100 kata kadar bant genişliğini arttırabiliyor. Microsoft’un yeni DirectStorage Windows API ile birlikte işlemci üzerine yükü GPU’a aktararak kare hızlarını üst notaya taşıyıp oyunların çok daha hızlı açılmasına olanak tanıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!