Nokia ve Samsung Video Patent Lisans Anlaşması İmzaladı

Nokia ve Samsung, video standartları için bir patent lisans anlaşması imzaladı. Bu anlaşma kapsamında Samsung, Finliler tarafından patentli video yeniliklerinin kullanımı için Nokia’ya telif ücreti ödeyecek. Bu Nokia ile ilgili bir anlaşma HMD Global dahil değil.

Nokia, video teknolojisi için dört Teknoloji ve Mühendislik Emmy Ödülü dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Şirket, son yirmi yılda Ar-Ge’ye 129 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaptı ve 20.000’den fazla patent ailesini (3.500’den fazlası 5G ile ilgili) bir araya getirdi.

İki şirketin uzun bir geçmişi var. 2013 yılında Samsung, Nokia patentlerini lisanslamak için 5 yıllık bir anlaşma imzaladı. Ardından 2016’da Nokia ve Samsung, Nokia patent lisansı hakemliğini kazandıktan sonra çapraz lisans anlaşmalarını genişletti. 2018 yılında patent sözleşmesinin bir uzantısı daha vardı.

Nokia, Samsung‘un uğraştığı tek şirket değil. Ocak ayında Ericsson, FRAND patent lisansı konusunda Teksas’ta Samsung aleyhinde bir ihtiyati tedbir aldı ve şu anda Avrupa’da Samsung‘u aynı sorun nedeniyle dava ediyor. Bu da onların ilk karşılaşmaları değil, örneğin iki şirket Ericsson lehine 650 milyon dolarlık bir patent tartışması yaptı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!