Neuralink ile Beyni Bilgisayara Bağlanan Maymun, Sadece Düşünce Gücüyle Pong Oyununu Oynadı

Elon Musk’ın beyin-makine arayüzleri geliştirmeye odaklanan şirketi Neuralink, YouTube‘da yalnızca zihnini kullanarak ekrandaki imleci gezen bir maymunu gösteren bir video yayınladı.

Videonun isimsiz anlatıcısı, 9 yaşındaki bir makak maymunu olan Pager’a, videonun çekilmesinden yaklaşık altı hafta önce bir Neuralink implante edildiğini söylüyor. İlk olarak, metal bir pipetle verilen bir muz smoothie ödülü için bir joystick ile video oyunları oynaması öğretildi.

Bunu yaparken Neuralink cihazı, hangi nöronların ateşlediği hakkında bilgi kaydetti – esasen hangi bölgelerin ateşlendiğini kaydederek el hareketlerini tahmin etmeyi öğreniyordu. Kalıpları öğrendikten sonra, oynamak için kullanılan joystick Pager bilgisayarla bağlantısı kesildi. Maymun sadece zihnini kullanarak oyunu oynamaya devam ediyor gibi görünüyor – hiçbir joystick olmadan bir Pong oyunu oynuyor.

Bu tür bilimsel yayınlama olağandışıdır; normalde, bunun gibi videolar, bilimsel dergilerde yayınlanan hakemli makaleler için tamamlayıcı malzemelerdir. Bu belgeler, diğer bilim adamları tarafından kontrol edilebilecek veriler içeriyor. Bir maymunun beyin implantı kullanarak video oyunları oynayabileceği inandırıcıdır – sonuçta felçli bir adam bira içmek için robot kolu ve Neuralink olmayan bir beyin implantı kullanmıştır. Pong, klasik bir beyin-makine arabirimidir – 2006’da Matthew Nagle, dört günlük eğitimle benzer bir başarı elde etti.

Temmuz 2019’da Musk, bir maymunun beyni ve Neuralink implantıyla bir bilgisayarı zaten kontrol edebildiğini söyledi. O zamandan beri, domuzlarda Neuralink teknolojisinin tanıtımlarını gördük. Bugün Musk, Neuralink’in felçli bir kişinin başparmaklarını akıllı telefonda kullanan bir kişiden daha hızlı tweet atmasına izin verebileceğini tweetledi. Daha sonraki bir hedefin, bir sonraki tweetinde, beyindeki Sinir Bağlantılarından büyük vücut sinir kümelerindeki Sinir Bağlantılarına sinyaller göndermek, “böylece, örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlamak” olacağını söyledi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!