Microsoft’un Chrome OS Rakibi Windows 10X’i Raflara Aldığı Bildirildi

Microsoft, 10 yıldan fazla bir süredir Windows’un daha hafif bir sürümünü başarıyla oluşturmaya çalışıyor. En son çaba olan Windows 10X‘in, bunun yerine Windows 10‘u iyileştirmek için rafa kaldırıldığı bildirildi.

Petri, Windows 10X‘in bu yıl artık gönderilmeyeceğini ve işletim sisteminin muhtemelen hiçbir zaman mevcut haliyle gelmeyeceğini bildirdi. Microsoft, başlangıçta Windows‘un daha hafif ve basitleştirilmiş bir sürümü olan Windows 10X‘i, Surface Neo gibi yeni çift ekranlı cihazlarla birlikte sunmayı planlıyordu. Bu, pandemik olaydan önceydi ve Microsoft bunun yerine tek ekranlı dizüstü bilgisayarlar için Windows 10X‘e öncelik vermeye karar verdi.

Windows 10X‘i daha çok bir Chrome OS rakibi olarak konumlandırmak için tasarlandı. Windows 10X, basitleştirilmiş bir arayüz, Canlı Kutucuklar içermeyen güncellenmiş bir Başlat menüsü, çoklu görev geliştirmeleri ve performans ve güvenlik için özel bir uygulama konteyneri içeriyordu. Microsoft’un 10X ile genel hedefi, Windows‘un basitleştirilmiş, basitleştirilmiş ve modern bir bulut destekli sürümünü oluşturmaktı.

Microsoft, Chromebook‘ları her zaman işletmelerde ve okullarda büyük bir tehdit olarak görmüştür, ancak geçen yıl normal Windows dizüstü bilgisayarlara olan talepte büyük bir artış olmuştur. Küresel çapta yonga kıtlığına rağmen, salgın sırasında PC pazarı yavaşlamadı. Microsoft, artan Windows gelirinden doğrudan yararlandı. Windows OEM geliri, son çeyrekte güçlü tüketici PC talebini yansıtacak şekilde yüzde 10 arttı. Windows profesyonel olmayan OEM geliri de yüzde 44 arttı.

Microsoft‘a göre şu anda 1.3 milyar aktif Windows 10 cihazı var. Bu, çok sayıda mevcut cihaz ve görünen o ki, Microsoft artık yeni bir varyant sunmak yerine Windows çekirdeğini iyileştirmeye odaklanmış durumda. Microsoft, yeni sistem simgeleri, Dosya Gezgini iyileştirmeleri ve hatta Windows 95 dönemi simgelerinin sonuyla Windows 10’un kullanıcı arayüzünü iyileştirmek için kademeli olarak çalışıyor.

Tüm bu görsel değişiklikler, kod adı Sun Valley olan daha geniş bir çabanın parçası. Microsoft bu çalışmayı henüz resmi olarak detaylandırmadı, ancak bu yılın başlarında yapılan bir iş listesi, “Windows‘un kapsamlı bir görsel yenilenmesi” ile dalga geçti. Ekim ayında çıkması gereken Windows 10 21H2 güncellemesinde çok sayıda görsel değişikliğin gelmesini bekliyoruz.

Microsoft, başka yerlerde de her gün ona güvenenler için Windows’u iyileştirmeye odaklanıyor. Yazılım üreticisi nihayet birden fazla monitörde yeniden düzenleme sorununu çözüyor, Xbox Auto HDR özelliğini ekliyor ve hatta Bluetooth ses desteğini iyileştiriyor.

On yıldan fazla bir süredir Windows‘u basitleştirmeye çalıştıktan sonra, Microsoft‘un temellere geri döndüğü açıktır. Windows RT ilk olarak 2012’de piyasaya çıktı ve ardından Windows 10 S 2017’de geldi. Her ikisi de Windows‘u basitleştiremedi, ancak Windows 10X‘te şüphesiz Windows 10‘a geçecek bazı ilginç değişiklikler oldu.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!