Microsoft, Windows 11 ISO’sunu Yayınlayan Sitelere Telif Uyarısı Atmaya Başladı

Son birkaç haftadaki tüm Windows 11 hype ile, göze çarpan bir an oldu. Windows 11‘in sızdırılmış olduğu iddia edilen bir yapısı çevrimiçi olarak ortaya çıktı ve birçok teknoloji mağazası bunu ele geçirdi. Windows 11 şimdiye kadar duvarların sadece yarısını kaplayan yeni bir boya tabakası gibi görünse de, bu sızıntının aslında sahte olabileceği bir dünya vardı. Bununla birlikte, Microsoft Japonya’nın sızdırılan ISO’yu dağıtmak için DMCAd Hint teknoloji sitesi Beebom’a sahip olması nedeniyle gerçek olduğu doğrulandı.

Microsoft Japonya tarafından Google‘a, şirketin Beebom’un bağlantısını arama sonuçlarından kaldırmasını talep eden bir DMCA talebi yapıldı. DMCA yayından kaldırma, Lumen Veritabanına kaydedildi ve yayından kaldırma talebinin nedenini içerir. Sebep, “Yayınlanmamış Windows 11‘in sızdırılmış bir kopyasıdır” diyerek sızıntının aslında yasal olduğunu doğruluyor. Bağlantı o zamandan beri Beebom tarafından da kaldırıldı. Lumen Veritabanı, herkese açık yayından kaldırma istekleriyle doldurulur ve ayrıca biri Google olmak üzere birden çok şirketten gelen gönüllü başvurularla doldurulur.

Sızan Windows 11 ISO’yu Windows 11‘in resmi lansmanından önce paylaşmak, kendinizi bir DMCA yayından kaldırma işlemine açabilir, bu yüzden bunu yapıyorsanız dikkatli olun. Microsoft, özellikle Windows 11‘in çıkış tarihi çok yakında olduğu için kesin olarak 24 Haziran harekete geçmeye istekli. Microsoft temel olarak yasal olduğunu onaylamış gibi görünse de bu, şirketin planlanan tüm özelliklerine sahip olduğu anlamına gelmez. Şirketin lansman etkinliğine daha çok şey gelebilir ve sonuç olarak bitmiş ürünün çılgınca farklı görünmesi olasıdır.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!