Microsoft ve İngiltere Dünyanın ‘En Güçlü’ Hava Durumu Süper Bilgisayarını İnşa Edecek

İngilizler hava ile ilgili saplantılarını yeni boyutlara taşıyor. Bugün İngiltere, Microsoft‘un yardımıyla dünyanın en güçlü iklim ve hava durumu süper bilgisayarını inşa etme projesini ilerlettiğini duyurdu. Ülkenin hava durumu hizmeti Met Office, daha önce 1,2 milyar sterlin (1,6 milyar dolar) hükümet fonu almaya ayrılmış olan projeyle ilgili teknoloji şirketiyle milyonlarca sterlinlik bir anlaşma imzaladı.

Birleşik Krallık, saniyede 16.000 trilyon hesaplama yapabilen bir hava durumu süper bilgisayarına sahipken, yeni makine iki kat daha güçlü olacak. Birleşik Krallık, daha ayrıntılı iklim modellemesine erişim sağlayarak, onları aşırı hava olaylarına karşı korumak için şehrini ve ulaşım altyapısını geleceğe hazırlamayı umuyor. Sistem İngiltere‘nin güneyinde kurulacak ve yüzde 100 yenilenebilir enerji ile desteklenecek. Kurulumun, ilk faaliyet yılında 7.415 ton CO2 tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Önümüzdeki yaz çalışmaya başladığında süper bilgisayar, acil servislerin şiddetli yağmur ve sellere hazırlanmasına yardımcı olmak için yerel tahminlerin ayrıntılı simülasyonlarını da sağlayacak. Yeni sistem, geçen yıl fırtınalar nedeniyle harap olmuş kırsal topluluklar için bir nimet olabilir ve hükümete daha sürdürülebilir drenaj sistemleri oluşturma çağrılarına yol açabilir.

İklim Koalisyonu’ndaki bilim adamlarına göre, İngiltere 2007’den beri neredeyse her yıl büyük bir sel yaşadı. Met’in mevcut Cray XC40 süper bilgisayarı, İngiltere’nin daha uzak bölgeleri için hava tahminlerini yapmak için kısmen halk tarafından gönderilen verilere güveniyor.

Doğal olarak Microsoft, bulut ve kuantum bilişim alanındaki uzmanlığı nedeniyle getirildi. Şirket, büyük ölçekli yapay zeka modellerini test etmek için inşa edilen Open AI‘nın Azure‘da barındırılan “süper bilgisayarına” 1 milyar dolar yatırım yaptı. 285.000 CPU çekirdeği ve 10.000 GPU içeren Microsoft, makinenin dünyadaki en hızlı beş sisteme eşdeğer olduğunu söylüyor. Şu anda, dünyanın en güçlü süper bilgisayarı ünvanı Japon Fugaku‘ya aittir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!