Microsoft, Temmuz Ayında Adobe Flash’ı Windows 10’dan Tamamen Kaldıracak

Microsoft, bu yaz Adobe Flash‘ı Windows 10‘dan tamamen kaldırmaya başlayacak. Flash‘ı işletim sisteminin bir bileşeni olarak kalıcı olarak kaldıran Windows 10Adobe Flash Player‘ı Kaldırma Güncellemesi” Temmuz ayından itibaren zorunlu hale gelecektir. Bu ay piyasaya sürülmesi beklenen Windows 10 21H1 sürümüne güncellemek de yazılımı kaldıracak.

Adobe Flash‘ı kaldıran güncelleme, Windows 8.1, Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard gibi daha eski işletim sistemleri için de mevcut olacaktır. Microsoft, zaman çizelgesini bir blog gönderisine yapılan bir güncellemede duyurdu.

Microsoft, birçok kişinin otomatik olarak alacağı ve yükleyeceği bir güncellemeyle Flash desteğini Microsoft Edge tarayıcısından zaten kaldırıyor. Şimdi Windows ile birlikte gelen Flash Player kaldırılıyor. Güncelleme için bir destek sayfası, başka bir kaynaktan manuel olarak yüklenen bir Adobe Flash Player sürümünü kaldırmayacağını belirtir.

Flash’ın hayatının sonu yıllardır devam ediyor. Büyük tarayıcılar 2016’da desteği bırakıyordu ve Adobe geçen yılın sonunda eski formatı desteklemeyi bıraktı. Desteğin sona ermesiyle, İnternet Arşivi artık internet geçmişinin önemli bir bölümünü korumak amacıyla binlerce eski Flash oyun ve animasyonun yedeğini sunuyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!