Microsoft Nihayet Windows 95 Dönemi Simgelerini Terk Ediyor

Microsoft nihayet Windows 95 dönemi simgelerini yenilemeye hazırlanıyor. Yazılım devi, bu yılın sonlarında planlanan “kapsamlı görsel gençleştirme” nin bir parçası olarak Windows 10‘da kullandığı simgeleri yavaş yavaş geliştiriyor. Mart ayında yeni Dosya Gezgini, klasör, Geri Dönüşüm Kutusu, disk sürücüsü simgeleri ve daha fazlasını içeren bir dizi yeni sistem simgesi gördük. Microsoft şimdi, bazen Windows 10‘da hala karşılaştığınız Windows 95 dönemi simgelerini yenilemeyi planlıyor.

Windows Latest, Windows 10‘un önizleme sürümlerinde shell32.dll dosyasının bir parçası olarak hazırda bekletme modu, ağ bağlantısı, bellek, disket sürücüleri ve çok daha fazlası için yeni simgeler belirledi. Bu DLL, Windows Kabuğunun simgeleri yüzeyleyen önemli bir parçasıdır. Windows simgelerinin yıllar boyunca bu kadar tutarsız olmasının da büyük bir nedeni. Microsoft, işletim sisteminin diğer bölümlerini yalnızca eski bir uygulamanın sizi shell32.dll‘deki Windows 95 dönemi simgeleriyle bir iletişim kutusuna atması için modernize etti.

Umarım bu, bir sürücüyü güncellemek için Aygıt Yöneticisi’ne girdiğinizde Windows’un sizden asla bir disket sürücüsü istemeyeceği anlamına gelir. Windows‘un bu çağı, bu eski simgelerle birlikte, on yıldan fazla bir süredir iyi ve gerçekten sona ermiştir.

Windows‘un tutarlılığını iyileştirmeye yönelik tüm bu çalışmalar, Microsoft’un Sun Valley kod adlı Windows 10 tasarımının elden geçirilmesinin bir parçasıdır. Görsel değişikliklerin, Ekim ayında gelmesi gereken Windows 10 21H2 güncellemesinde görünmesi bekleniyor. Microsoft, Sun Valley çalışmalarını resmi olarak detaylandırmadı, ancak bu yılın başlarında yapılan bir iş listesi, “Windows‘un kapsamlı bir görsel yenilenmesi” ile dalga geçti.

Microsoft şimdiye kadar Windows 10 için yeni sistem simgelerinin yanı sıra Dosya Gezgini simgesi iyileştirmeleri ve geçen yıl ortaya çıkan daha renkli Windows 10 simgeleri ortaya çıkardı. Yuvarlatılmış köşeler, yerleşik uygulamalar ve Başlat menüsündeki değişikliklerin yanı sıra Sun Valley‘in de büyük bir parçası olacak.

Sun Valley hakkında bu ayın sonlarına doğru Microsoft’un Build konferansında veya özel bir Windows haber etkinliğinin bir parçası olarak daha fazlasını duymayı umuyoruz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!