Microsoft HoloLens 2 ile Karma Gerçeklik

Microsoft ‘un daha önce geliştirdiği serinin ikinci üyesi olan HoloLens 2 , karma gerçeklik kavramanı biraz daha geliştirerek artık çıplak ellerle işlemlerin yapılabildiği bir seviyeye taşımış. Tasarım tarafında da bazı geliştirmeler yapılan gözlükte artık daha gelişmiş hologram ve daha geniş görüş açısı sunuyor.

Tasarım olarak biraz daha derli toplu bir hale getirilen HoloLens 2 , bir önceki gözlükte olduğu gibi yine tamamen çıkartılmadan yukarıya kaydırılabilir mekanizması bulunuyor. Daha rahat bir kullanım için yumuşak yastıklarda ufak değişiklikler yaptığını ve karbonfiber malzeme ile de daha iyi ısı yönetime sahip olduğunu söyleniyor.

Microsoft HoloLens 2 Gözlük

Eski HoloLens ‘den farklı olarak Microsoft yeni karma gerçeklik (mixed reality) gözlüğünü son kullanıcılara ulaştırmaktan ziyade iş dünyasına satmayı hedefliyor. Daha önce de ilk bilgisayarların firmalara iş amaçlı satışını ve ardından daha kullanışlı hale getirilerek kişisel bilgisayar olarak hayatımıza girdiğini düşününce, Microsoft’un da ilerleyen günlerde HoloLens’i son kullanıcı için daha küçük bir gözlük veya lens boyutlarına getirmeye çalışacağını söyleyebiliriz.

HoloLens 2 Donanımları

Üzerine konumlandırılan 3D tarama kabiliyetine sahip yapay zeka destekli TOF sensör ile HoloLens 2 , herhangi bir ek aparata ihtiyaç duymadan sadece el hareketleriyle karma gerçeklik alanı kontrol edilebiliyor. Her göze 2K çözünürlüğünde görüntü verebilen gözlük, görüş açısı başına 47 piksel ile bir önceki nesil HoloLens ‘e göre 2 kat daha fazla görüş açısı sağlıyor. Bu tarafta görüş açısı önemli zira önceki nesil HoloLens ‘in görüntüyü çok dar bir açıyla gösterdiği, bu nedenle kullanımın bir işkence olduğu yönündeydi. Görünüşü göre Microsoft HoloLens 2 ile bu sorunun üstesinden gelmiş gibi görünüyor.

Microsoft HoloLens 2 Sağlık

Windows 10 sistemiyle entegre olarak gelen HoloLens 2 , Snapdragon 850 yonga setinden gücünü alıyor. Buna ek olarak holografik işlemleri yerine getirmesi için ayrıyeten bir Holografik İşlem Ünitesi (HPU) bulunuyor. 5 kanallı mikrofon donanımı bulunan gözlük, işlem yaparken 3 boyutlu bir ses deneyimi sunuyor. USB Tip-C üzerinden şarj edilebilen cihaz, iris tarayıcıya sahip biyometrik güvenlik sistemi bulunuyor.

Microsoft ‘un şirketlerle yaptığı iş ortaklarından gördüğümüz kadarıyla, herhangi bir işi 3D holagrafi yardımıyla öğretme, başka birini yönlendirme ve 3D modellemede oldukça faydalı olacağa benziyor. Ayrıca sunum esnasında gösterilen demoda, internette gezinmeden, odaları pano haline getirip görsel ve yazılı içerikleri doldurmaya kadar geliştirme aşamasında olan bazı yetenekleri de bulunuyor.

Microsoft HoloLens 2 Makine

3500 dolarlık etiket fiyatına sahip olan HoloLens 2 , ilk etapta ABD, Japonya, Çin, Almanya, Kanada, İngiltere, İrlanda, Fransa, Avustralya ve Yeni Zelanda ‘da satışa çıkacak. Sadece kurumsal şirketler için satılacağını söyleyen Microsoft, gözlük daha konforlu ve 1000 doların altında maliyeti olan kadar bu şekilde devam edeceği açıklanmış.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!