Microsoft Denizaltı Veri Merkezleri Kurmayı Planlıyor

Microsoft bir süredir üzerinde çalıştığı Natick isimli çevre dostu, düşük gecikme sunabilen ve çok daha düşük maliyetlerle kurulup kullanabilen deniz altı veri merkezi geliştirmelerine devam ediyor. Birinci versiyonda kazanılan tecrübeyle verimli çalışabilen ikinci versiyon veri merkezi üreten ekip, 3. versiyon ile birlikte bir araya getirilmiş çok daha büyük yapılar oluşturarak farklı ülkelerde denemelere başlamayı planlıyor.

Microsoft Project Natick

Natick, Microsoft’un Kaliforniya’ya konuşlandırılan ilk erken konseptiydi. Deniz ve okyanuslarda kullanıma uygun olarak geliştirilen sistem 200 km yarıçapında 1 ms’lik gecikme sağlayabiliyordu. Elde edilen veriler ve araştırmalar ile bu veri merkezlerinin etkili kullanımı sayesinde dünya nüfusunun yarısına 2 ms’den daha düşük gecikmeyle veri transferi sağlayabileceği bilgisi veriliyor.

Yaklaşık olarak 105 gün Kaliforniya açıklarında test süreci devam eden ilk prototip ile 2. versiyon geliştirildi. Kullanılan tek bölme 2. versiyonda 14 bölmeli bir tüp haline gelerek, daha büyük tek parça bir yapı haline getirildi.

Microsoft Project Natick 2

Daha büyük depolama birimlerini ve bilgisayar kullanılan Natick 2 ise 1 yıldan uzun bir süredir araştırmalar devam ediyor. Güç tüketimi noktasında 1.07 PUE (güç kullanım etkinliği) gibi klasik veri merkezlerine göre çok düşük değerler elde edilebilmiş. Ayrıca denizin içinde olmasından dolayı diğer veri merkezlerinin su kullanımı olmadığı için çevre dostu olduğu söylenebilir.

Vakumla kapatılmış tüp silindirlerden oluşan Natick 2, nem ve tozun ulaşıp sistemi olumsuz etkilemesi de söz konusu değil. 200 metre derinliğe indirilen tüpler, deniz gibi büyük bir su kütlesinin geniş soğutma kapasitesinde sistemin daima serin kalmasını sağlayabiliyor. Dezavantajı kısmında ise suyun içinde kapalı bir sistem olmasından ötürü teknik bir arıza durumunda müdahale edilmesi bir hayli güç olacağı düşünülüyor. Ancak bunu da ilerleyen süreçte modüler bölümler halinde geliştirmeye açık olduğunu söyleyebiliriz.

16 ay boyunca yapılan denemelerde karada kurulan veri tabanı merkezlerine göre 7 kat daha güvenilir olduğu ve 5 yıl bakım gerektirmeden çalışabileceği bildiriliyor. Yine kurulumu ve çalıştırılması 18-24 ay süren kara tabanlı veri merkezlerinin aksine Natick 2, 90 gün gibi kısa bir sürede kurulup aktif olarak kullanıma sunulabiliyor.

Microsoft Project Natick 3

Uzun bir süredir Natick 2 üzerinde çalışan ekip, son kullanıma daha yakın olan ve 12 tane Natick 2 tüplerini bir araya getirip daha gelişmiş ve taşınabilir yapıda olan bir sistem geliştirmiş. Yaklaşım bir futbol sahası büyüklüğünde olan yapı, 5 MW’lık veri merkezi kapasitesine sahip olduğu bildiriliyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!