Microsoft, Cruise ile Sürücüsüz Arabalarda İş Birliği Yapıyor

Microsoft, otonom araçların ticarileştirilmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için General Motors’un otonom yan kuruluşu olan Cruise ile güçlerini birleştiriyor. Yazılım devi, aynı zamanda, önceki yatırımcılar Honda ve GM ile birlikte Cruise için 2 milyar dolarlık yeni bir öz sermaye yatırımı yapmakta ve AV şirketinin değerlemesini 30 milyar dolara çıkarmaktadır.

Microsoft ve Cruise “uzun vadeli stratejik bir ilişkiye” giriyor – ancak bu ortaklık özel olmayacak. Microsoft’un otonom bir araç şirketiyle ilk ortaklığıdır. Anlaşmanın bir parçası olarak Cruise, otonom araç filosundan para kazanma sürecini hızlandırmak için Microsoft’un bulut bilişim platformu Azure’u kullanacak. Microsoft, ulaşım sektörüne daha fazla girebilmek için Cruise ile olan ilişkisinden yararlanacak.

Microsoft, Cruise ile Surucusuz Arabalarda Is Birligi Yapiyor 2

Microsoft CEO’su Satya Nadella yaptığı açıklamada, “Dijital teknolojideki gelişmeler, insanları ve malları nasıl taşıdığımız da dahil olmak üzere işimizin ve yaşamımızın her yönünü yeniden tanımlıyor” dedi. “Cruise ve GM’in tercih ettiği bulut olarak, ölçeklendirmelerine ve otonom taşımacılığı ana akım haline getirmelerine yardımcı olmak için Azure’un gücünü kullanacağız.”

Cruise, teknik başarılar açısından ana rakibi Waymo’nun gerisinde kaldığı görülmesine rağmen, son birkaç yılda bağış toplama konusunda etkileyici bir beceri sergiledi. Cruise, 2018 yılında SoftBank Vision Fund’dan 2,25 milyar dolarlık yatırım aldı. O yılın ilerleyen saatlerinde GM, amaca yönelik kendi kendine giden bir araba tasarlamak için Honda ile işbirliği yaptı. Japon otomobil üreticisi, Cruise’a 750 milyon dolarlık öz sermaye yatırımı da dahil olmak üzere 12 yıl boyunca bu çabaya 2 milyar dolar ayıracağını söyledi. Cruise, 2019’da GM, SoftBank, Honda ve T. Rowe Price Group’tan 1,15 milyar dolarlık yatırım aldı. Bu son yatırım Cruise’a 19 milyar dolar değerinde ulaştı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!