Microsoft, CEO Satya Nadella’yı Başkan Olarak Atadı

Microsoft‘un yönetim kurulu, CEO Satya Nadella‘yı başkan olarak atadı ve şirketin kurucu ortağı Bill Gates‘in 2000 yılında CEO’luk görevinden ayrılmasından bu yana ilk kez bir kişi her iki pozisyonda da görev yaptı.

Değişiklik, Nadella‘nın teknoloji devini canlandırmada oynadığı rolün en son kabulüdür. CEO olarak yedi yıllık görev süresi boyunca Microsoft, Azure bulut bilişim, üretkenlik ve oyun bölümlerinde keskin bir büyümeye tanık oldu. Nadella ayrıca Minecraft, LinkedIn, GitHub ve daha yakın zamanda oyun devi ZeniMax dahil olmak üzere birçok başarılı satın alma işlemini denetledi.

Bugün Microsoft, 1,9 trilyon doların üzerinde piyasa değeriyle Apple‘ın ardından dünyanın en değerli ikinci şirketidir.

Microsoft yaptığı duyuruda, “Bu görevde Nadella, yönetim kurulunun gündemini belirleme çalışmalarına öncülük edecek, doğru stratejik fırsatları yükseltmek ve yönetim kurulunun incelemesi için temel riskleri ve azaltma yaklaşımlarını belirlemek için iş hakkındaki derin anlayışından yararlanacak” dedi.

Değişikliklerin bir parçası olarak, eski başkan John W. Thompson, baş bağımsız yönetmen rolüne geri dönecek. Bu hamle, Gates‘in bir kadın Microsoft çalışanı ile olan ilişkisine ilişkin bir soruşturma sırasında Microsoft‘un yönetim kurulundan istifa etmesinden bir yıl sonra geldi, ancak hala Nadella’ya danışmanlık yapıyor.

Financial Times ve The Wall Street Journal‘a göre, şirketin yönetim kurulu, değişikliği Nadella’nın liderliğinin doğal bir uzantısı olarak temsil etti ve geçen yılın sonlarından beri gayri resmi olarak tartışılan bir hareket.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!