M1 Mac’lerde Linux İçin Resmi Destek Haziran Ayında Gelebilir

M1 Mac‘lere Linux desteği getirmek için çeşitli farklı çabalar görmüş olsak da, resmi destek beklenenden daha erken gelebilir. Phoronix tarafından bildirildiği üzere, yaklaşan Linux 5.13 döngüsü, M1 Mac‘ler için ön destek eklendiğinde olabilir.

Rapor, Linux‘u bir M1 Mac üzerinde çalıştırma deneyiminin hala devam edecek yolları varken, işlerin artık Linux 5.13 çekirdeğinin destek ekleyebileceği “yeterince iyi durumda” olduğunu açıklıyor. Linux 5.13 çekirdeğinin Haziran ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu yılın başlarından beri, şirket içi Apple Silikon tarafından desteklenen 2020 Mac Mini, MacBook Pro ve MacBook Air‘de Linux çekirdeğini başlatmak için gereken temel sürücüleri ortaya çıkarmak için birkaç Apple M1 Linux çekirdek yaması yapıldı. Oldukça eski olan bu kodun gerçekten de Linux 5.13 için hazır olması ve bunun da Haziran zaman diliminde kararlı bir şekilde piyasaya çıkması yeterince iyi.

İlk birleştirmeden ne beklenebileceğine gelince, rapor şöyle diyor:

Bu ilk Apple M1 Linux bağlantı noktası, temel işlevsellik sunmak için UART, kesintiler, SMP ve DeviceTree bitlerini yerinde alır. Ayrıca SimpleFB tabanlı bir çerçeve arabelleği de vardır ancak çalışan 3D / video hızlandırma elde etmek kesinlikle göz korkutucu bir zorluk olacaktır.

Tom’s Hardware’in açıkladığı gibi, Perşembe günü gönderilen Linux 5.13 çekirdeği için bir çekme talebi bu beklentilerin temelini oluşturuyor. Çekme talebi, Asahi Linux projesinde çalışan geliştirici Hector Martin tarafından gönderildi.

Ayrıca, Asahi Linux‘un “mümkün olduğunca çok donanım özelliğinin üstesinden gelmek ve standart bir Linux Arm64 önyükleme protokolü ve aygıt ağacı sunmak için bir ilk önyükleyici, m1n1 geliştirdiğini” söyledi.

Bu, Corellium‘un Ocak ayında popüler bir Linux dağıtımı olan Ubuntu‘yu M1 Mac‘lere taşımasından sonra geliyor. Ancak bu, “Apple Silicon desteğini çekirdek Linux çekirdeğine getirmeye” dayanmıyordu.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!