iPhone’u Wi-Fi Özelliğini Devre Dışı Bırakabilecek Başka Bir Erişim Noktası Adı Keşfedildi

İlk iPhone Wi-Fi hatasının bulunmasından sadece birkaç hafta sonra, aynı güvenlik araştırmacısı Carl Schou, benzer bir sorun daha buldu.

%secretclub%power adlı bir Wi-Fi ağının kapsama alanına girerse, o zaman o iPhone artık Wi-Fi veya Wi-Fi ile ilgili özellikleri kullanamaz. Schuo, ağ ayarlarını sıfırlarken bu hatanın devam ettiğini bile söylüyor.

Önceki sorun, iPhone‘un “%p%s%s%s%s%n” SSiD’sine sahip bir ağ adıyla karşılaşmasına ve kullanıcının buna bağlanmaya çalışmasına dayanıyordu. Ancak bu hata, Ayarlar uygulamasında iPhone ağ ayarlarını sıfırlayarak düzeltilebilirdi. Bu yeni sorun, iPhone bu zehirli adı kullanan kötü niyetli bir genel Wi-Fi etkin noktasının menziline girer girmez tetikleyebileceğinden daha ciddi görünüyor.

Açıkça, temeldeki hatalar, hem “%secretclub%power” hem de “%p%s%s%s%s%n“, temel iOS ağ yığınında bir yerde bir dize biçimi kodlama hatasından yararlandığı için ilişkilidir.

Bu noktada, ‘%s’, ‘%p’ ve ‘%n‘ karakter dizilerini kullanan, hataya neden olan ağ adlarının daha birçok çeşidi olması muhtemel görünüyor. Bireysel bir kullanıcının bakış açısından, en iyi güvenlik önlemi, adında yüzde sembolleri içeren Wi-Fi ağlarına bağlanmaktan kaçınmaktır.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!