iPhone 3G Hayranıysanız, OldOS 10 Yıl Önceki Bir iPhone Kullanma Deneyimini Sunuyor

iOS 4, yaklaşık 10 yıl önce Apple‘ın iPhone OS adlandırma kuralını bırakan ilk mobil işletim sistemi olarak ortaya çıktı. 18 yaşındaki bir geliştirici şimdi iOS 4‘ü bir iPhone uygulaması olarak sevgiyle yeniden yarattı ve geçmişten gelen güzel bir patlama. iOS 4‘ü hiç kullanma şansınız olmadıysa veya iPhone 3G hayranıysanız, OldOS on yıl önceki bir iPhone kullanma deneyimini neredeyse kusursuz bir şekilde ortaya çıkarır.

Uygulamanın arkasındaki geliştirici Zane, OldOS‘un “mümkün olduğunca mükemmel piksele yakın olacak şekilde tasarlandığını” söylüyor. Hepsi Apple‘ın SwiftUI’si kullanılarak oluşturuldu, bu nedenle tereyağlı pürüzsüz animasyonlar ve hatta gerçek bir düğme gibi hissettirmek için dokunsal geri bildirimle titreyen eski iPhone ana düğmesi içerir.

Apple‘ın yerleşik iOS 4 uygulamaları da burada yeniden oluşturuldu ve piyasaya sürüldüklerinde iPhone‘un skeuomorfik günlerine gerçek bir geri dönüş. Fotoğraflar, mevcut film rulonuzu 10 yıl önceki gibi görüntülemenizi sağlarken, Notes sizi geçmişin sarı post-it notlarına geri götürür.

Beklediğiniz gibi çalışmayan tek uygulamalar Mesajlar ve YouTube. Apple, YouTube’u doğrudan işletim sistemine dahil ederdi ve OldOS’un arkasındaki geliştirici, “YouTube ile ilgili bazı önemli sorunlar” ve düzeltmeye çalıştıkları Mesajlar olduğunu söylüyor.

Diğer her şey çoğunlukla kusursuz. ve hatta Safari’nin eski kullanıcı arayüzünde web’e göz atabilirsiniz. App Store ayrıca sizi indirmek ve yüklemek için modern mağazaya yönlendirecek uygulamaları da listeler. Klasörler ve ana ekran uygulamalarını yeniden düzenlemek için sallanmamak da dahil olmak üzere çalışmayan bazı şeyler var.

Bu tür nostaljik uygulamaların daha önce iPhone‘da göründüğünü görmüştük. Rewound, Aralık 2019’da App Store‘da piyasaya sürüldü ve iPhone’u iPod’a dönüştürdü. Apple, mağaza ihlallerini gerekçe göstererek uygulamayı birkaç gün sonra hızla geri çekti.

Bu en yeni OldOS uygulaması, genellikle uygulamaların beta sürümlerini dağıtmak için kullanılan Apple’ın TestFlight hizmetinde mevcuttur. Bu, muhtemelen Apple‘ın istisna alması uzun sürmeyeceği anlamına gelir, bu yüzden elinizden geldiğince alın. Zane ayrıca tüm projenin kaynak kodunu GitHub‘da yayınladı, bu yüzden onu Xcode’da derlemek istiyorsanız sonsuza kadar yaşayacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!