iPhone 12 Mini ile iPhone SE (2020) Kıyaslaması

Apple, şimdiye kadarki en büyük telefonunu iPhone 12 Pro Max ile piyasaya sürmüş olabilir, ancak 2020’de iPhone 12 mini ve iPhone SE gibi iki kompakt telefon piyasaya sürüldü.Bu iki cihaz, her ikisi de büyük kardeşlerinden önemli ölçüde daha düşük fiyatlarla, olsada hızlı bileşenler sunar.

Bununla birlikte, bu belirgin benzerliklere rağmen, iPhone 12 mini ve iPhone SE (2020), önemli olan hemen hemen her yönden farklıdır.

Peki sizin için en iyi kompakt akıllı telefon hangisi?

iPhone 12 mini ile iPhone SE (2020) Fiyatı ve Piyasaya Çıkış Durumu

Her iki model için 128GB’ık versiyonlarını ele aldık. Apple, ikinci iPhone SE (2020) modelini 24 Nisan 2020’de satışa sundu ve yeni olarak sunulmaya devam ediyor. 128GB model için fiyatlar 5.300 TL ‘den başlıyor.

İPhone 12 mini, 13 Kasım 2020’de mağazalara indi. Apple’ın en küçük telefonunun 128GB modeli için fiyatlar 9.900 TL‘den  başlıyor.

Her iki cihazın da aynı depolama seçeneklerinde bulunduğunu düşünürsek, doğrudan bir fiyat karşılaştırması yapmak kolaydır. Seçenekler arasında, iPhone 12 mini, iPhone SE (2020) ‘den 4.600 TL gibi bir fiyat farkı vardır.

Tasarım

Her iki telefonun aralarında 6 aylık bir fark mevcut ve aynı takvim yılında piyasaya çıktıklarını söyleyebiliriz

Bu tasarım boşluğunun büyüklüğünü anlamak için Apple’ın her iki telefon için de farklı yaklaşımını incelemelisiniz. İPhone SE, şirketin tarihinde yalnızca üçüncü kez uygun fiyatlı bir telefon yaratmak için bilinçli olarak yola çıkmasının bir sonucuydu.

Bu, iPhone 8’in tasarımını 2017’den itibaren geri dönüştürme kararını açıklıyor. Şimdi, iPhone 8’in, Apple’ın üç yıllık tasarım döngülerinden birinin sonunda piyasaya sürüldüğünü ve temel şekli 2014’te iPhone 6’ya kadar izlenebildiğini düşünün.

Sonuç,% 65,4’lük gevşek bir ekran / gövde oranına sahip, son derece tanıdık, kompakt ancak yuvarlak bir telefon. Ayrıca Apple’ın klasik Touch ID ana düğmesini barındırıyor. Burada Face ID çentiği yok.

İPhone SE kadar küçük (138,4 x 67,3 x 7,3 mm ve 148g), aslında iPhone 12 mini’den biraz daha büyük. Yaklaşık aynı kalınlıktadırlar ancak mini 7 mm daha kısa, 3 mm daha dar ve 13 g daha hafiftir.

Buna rağmen iPhone 12 mini ekranı,% 85,1 ekran / vücut oranı için telefonun kenarlarına çok daha yakın bir yere uzandığı için aslında daha büyük. Kenarlardan bahsetmişken, iPhone 12 mini’nin düz çerçevesi ve keskin 90 derecelik açıları, onu iPhone SE’den ayıran şeydir.

Bir bakıma, iPhone 12 mini’nin köşeli estetiği, orijinal iPhone SE’ye ve ondan önceki iPhone 4’e geri dönüyor. Ancak Apple, 2020’ler için klasik endüstriyel tasarım dilini büyük ölçüde geliştirdi.

Bu, önceki nesillere göre dört kat daha fazla düşmeye karşı koruma sağlayan sertleştirilmiş nano kristal Seramik Kalkan ekran teknolojisinin uygulanmasını içerir. Ayrıca, altı metre suya 30 dakikaya kadar daldırmayı sağlayan gelişmiş bir IP68 derecesi içerir. İPhone SE, yalnızca bir IP67 derecesiyle gelir ve bu, 30 dakika boyunca bir metre suya batırmayı sağlar.

Görüntü

Bu iki telefon arasındaki ekran boyutu farklılıklarına daha önce değinmiştik, ancak hadi biraz daha açıklayalım. İPhone SE (2020) derli toplu 4.7 inç ekrana sahipken, iPhone 12 mini 5.4 inç ekrana sahip ve modern standartlara göre hala küçük kabul ediliyor.

Apple, en boy oranını (mini için 19.5: 9, SE için 16: 9) uzatarak ve çerçeve boyutunu önemli ölçüde küçülterek daha küçük bir tuvalde daha fazla ekran alanı sunmayı başardı.

Ancak farklılıklar bu ekranların boyutlarının çok ötesine geçiyor. Her iki telefon da yaklaşık 600 nit (özellikle parlak olmayan) tipik bir parlaklığa sahipken, iPhone SE, eski Retina IPS LCD panel teknolojisini kullanıyor. İPhone 12 mini ise bir Super Retina XDR OLED panel kullanıyor.

İPhone SE ile iyi bir LCD biçimi örneği alıyorsunuz, ancak yine de sınırlamaları var. OLED daha canlı renkler, daha yüksek kontrast ve daha derin siyahlar sunar.

İPhone 12 mini ekranı da 476 ppi piksel yoğunluğu için 1.080 x 2.340 çözünürlükle çok daha keskin. İPhone SE ile yalnızca 750 x 1.334 ve 326 ppi elde edersiniz.

Her iki telefon da 60Hz yenileme hızına sahip ancak bunun daha ucuz, eski iPhone SE’de geçmesine izin verebiliriz. Mini’de 120 Hz yenileme hızı görmeyi umuyorduk, bu yüzden bu, kaçırılmış bir fırsat.

Kamera

İncelememizde iPhone SE’nin kamerasına çok düşkündük. Bu tekil 12 megapiksel f / 1,8 sensör, Apple’ın hisse senedi ve ticareti haline gelen güvenilir, net ve dengeli bir bas-çek deneyimi ve çok düşük bir fiyat sunuyor.

Görünüşte sınırlı donanımıyla bile (en uygun fiyatlı Android telefonlarda birden fazla görüntü sensörü bulunur), Apple’ın gelişmiş hesaplamalı fotoğrafçılık algoritmaları, SE’nin 2017 mirasının önerdiğinden daha iyi çekimler yapmasına yardımcı oluyor. Bazı senaryolarda aşırı pozlama eğilimi göstermesine rağmen, çeşitli aydınlatma koşullarında iPhone 11 öncesi sınıfla karşılaştırıldığında gelişmiş keskinlik ve daha doğru renk üretiminden bahsediyoruz.

İPhone SE kamera para için ne kadar iyi olursa olsun, iPhone 12 mini onu her yönden geride bırakıyor. Burada, daha parlak bir f / 1,6 geniş sensöre yardımcı olan f / 2,4 ultra genişliğe sahip iki adet 12 megapiksel sensör alıyorsunuz. Burada yakalanan çekimlerin kalitesi, bu boyuttaki bir telefonda oldukça şaşırtıcıdır ve Apple’ın A14 Bionic CPU’su, herhangi bir harika kamera donanımı geliştirmesinden daha fazla kolaylaştırılmıştır.

Aynı zamanda iPhone SE’lerden daha esnek bir kamera. Evet, çağrılacak 120 derecelik ultra geniş sensör var, ancak iPhone 12 mini aynı zamanda üç kamerası için de Gece modunu kazanıyor. Bu, iyi aydınlatmada çok fazla fark yaratmıyor gibi görünse de, yeni telefon ışıklar söndüğünde çok daha üstün sonuçlar veriyor.

Videonun önünde, her iki telefon da 60 fps’de 4K çekim yapabiliyor. Bununla birlikte, yalnızca iPhone 12 mini Dolby Vision HDR ile çekim yapabilir, bu da görüntülerin daha parlak, daha iyi pozlanmış ve daha profesyonel görünmesini sağlar.

Özellikler ve Performans

Yalnızca altı ay içinde ayrılmış olabilirler, ancak iPhone 12 mini ve iPhone SE (2020), güç söz konusu olduğunda tam bir nesildir.

İPhone SE, A13 Bionic işlemcisini iPhone 11 ailesiyle paylaşırken, iPhone 12 mini tamamen yeni A14 Bionic üzerinde çalışıyor. Bunları tespit etmek zordur, ancak yeni çip CPU bölümünde kabaca% 20, GPU ile yaklaşık% 10 avantaja sahiptir.

Başka yerlerde, A14, önceki modele kıyasla AI performansında% 80’lik önemli bir artış için 16 çekirdekli bir Neural Engine içeriyor. Ayrıca iPhone 12 mini’nin 4 GB RAM, iPhone SE’nin 3 GB RAM ile geldiğini belirtmekte fayda var.

İPhone 12 mini’de çok daha fazla performans boşluğu var, ancak bunun bir veya iki yıl boyunca belirgin hale gelmesi pek olası değil. 3D oyunlardan yoğun görüntü işleme uygulamalarına kadar her şey her iki telefonda da zahmetsizce ilerliyor.

Apple’ın telefonları, maruz kaldığımız uygulamalara göre o kadar hızlı olmaya devam ediyor ki, her ikisini de gerçekten uzatmak için gelecekteki kullanım durumlarına bakmanız gerekecek. İleriye baktığımızda, iPhone 12 mini şüphesiz daha uzun süre daha iyi performans gösterecek.

Her iki telefon da aynı depolama seçeneklerinde mevcuttur: 64 GB, 128 GB ve 256 GB. Bu iPhone SE’de iyi görünse de, daha pahalı iPhone 12 mini’de biraz cimri olduğunu hissediyoruz; 128 GB gerçekten yeni normal olmalı.

İPhone 12 mini’nin SE’ye göre sahip olduğu bir diğer özellik avantajı 5G bağlantısıdır. Kapsama alanı çoğu ülkede hala biraz yetersiz, ancak mevcut olduğunda, fiber geniş bant bağlantınızı 56k çevirmeli modem gibi gösteren indirme hızlarına erişebileceksiniz. Ta ki yolda iki metre ilerleyip 5G sinyalinizi kaybedene kadar.

Yine de, altı aydan bir yıla kadar verin ve resmin 5G için ve iPhone 12 mini’nin bağlantı avantajı için çok daha parlak görüneceğini tahmin ediyoruz.

Pil ömrü

Her iki telefon da olağanüstü dayanıklılıkla kutsanmış diyeceğiniz şey değildir. Bunun büyük bir kısmı, iPhone 12 mini’ye yerleştirilmiş yalnızca 2,227 mAh pil ve iPhone SE’ye hizmet eden şaşırtıcı bir 1.821 mAh birim ile kompakt boyutlarına iniyor.

Yeterince vasat pil ömrünü inceleme özetlerimizde her iki telefon için de önemli bir kusur olarak belirttik. Gerçekte bu pek bir rekabet değil, ama ne olursa olsun, iPhone 12 mini yine zirveye çıkıyor. İPhone SE ile kendimizi genellikle akşamları şarj cihazına ihtiyacınız olcak.

Her iki telefon da düşük kullanım ve bekleme sürelerini çok iyi idare ediyor. Kulağa mantığa aykırı gelebilir, ancak Apple’ın akıllı telefonları kullanılmama konusunda mükemmeldir.  İPhone 12 mini ile pil tüketen ek bir bileşen de 5G antenidir. Dışarıda gezerken, ağlar arasında gidip gelirken ve telefonu aktif olarak makul miktarda kullanırken, kendimizi gün içinde kısmen şarj etmemiz gerektiğini bulduk. Temel olarak, yoğun veya güçlü bir kullanıcıysanız bu telefonlardan hiçbirini satın almamalısınız.

Her iki telefon da kablosuz şarjı destekler ancak iPhone 12 mini, Apple’ın yeniden tasarlanmış MagSafe standardından da yararlanır. Bununla birlikte, bu mıknatıslanmış şarj cihazı (veya ilgili kılıflar ve cüzdanlardan biri) için fazladan ödemeniz gerekecek ve bir hile yapmaktan başka bir şey olup olmadığı görülmeye devam edecek.

Sonuc

Tüm özellikleri göz önünde bulundurularak testin kazananı ıPhone 12 Mini fakat, fiyatları baz alırsak gündelik kullanımda’da iPhone SE (2020) hala iyi telefon.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!