iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik

Apple bugün düzenlediği etkinlikle mobil platformunun en son sürümü iOS 10’u duyurdu. Çıktığı günden bu yana en büyük iOS güncellemesi olan iOS 10’un 10 ana özelliği şu şekilde;

1. Kullanıcı arayüzü

Kilit ekranı yeniden tasarlandı. Widgetlerın kilit ekranına geldiği iOS 10’da, sağa kaydırma hareketi ile widgetlara, sola kaydırma hareketi ile kameraya erişilebilecek. Android tarafında uzun bir süredir olan kilit ekranı  widgetlarını Apple yeni yeni iOS’a eklediğini görüyoruz.

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik Kullanıcı Arayüzü

Kilit ekranı bildirim alanında bildirimler artık renkli balonlar şeklinde görünecek. Ana kontrol bölümünü kısa ayarla ve müzik kontrollerinin bulunduğu 2 ayrı bölüm göreceğiz. Ve yine bu bölümlerin de balon şeklinde olduğunu görüyoruz.

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik Kullanıcı Arayüzü_1iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik Kullanıcı Arayüzü_2

3D touch’ın işlevi biraz daha arttırılmış. Artık bildirimleri üzerine gelindiğinde çok daha fazla içerik gösterilebilecek, eposta yazılabilecek, takvimde yeni bir etkinlik belirlenebilecek. Ayrıca “Raise to Wake” adı verilen özellik sayesinde cihazı yerinden kaldırdığımızda kendisi otomatik olarak otomatik olarak uyanacak.

2. Siri

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik Siri

Artık geliştiriciler için açılan Siri ile uygulama geliştiriciler kendi uygulamaları içinde sesli komut özelliği kullanabilecek. Mesela ses komutuyla mesaj uygulamasını açıp mesaj yazılabilecek veya fotoğraf aramaları yapılabilecek. Ayrıca telefon görüşmesi esnasında da sesleri algılayabilen Siri, konuşma sırasında size bazı önerilerde bulunabilecek.

3. QuickType klavye

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik QuickType Klavye

Siri’nin yapay zekasıyla geliştirilen klavye artık söyleme veya yazmak istediğiniz şeyi çok daha iyi bir şekilde anlayabiliyor. Mesela size nerede olduğunuz sorulduğunda mesajlarına okuyan algoritma sizi en son konumunuzu paylaşmayı önerebilecek.

4. Fotoğraf

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasına yüz tanıma özelliği geliyor. Yani artık fotoğraflar insan yüzlerine göre farklı albümlerde gösterilebilecek. Ayrıca Memories (hatıra) özelliği ile artık fotoğraflarınız etraftaki nesnelere göre albümlerde klasörlenebilecek.

5. Haritalar

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik Haritalar

Daha akıllı bir hale gelen haritalar uygulaması artık rotanız üzerinde kafeleri, restoranları, benzin istasyonlarını ve daha fazlasını gösterebildiği gibi bu gibi dinlenme yerlerinde verilen molanın yolculuğun uzunluğunu ne kadar etkileyeceği de tahmin edecek.

6. Apple Müzik

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik Apple Müzik

Artık Apple Müzik iOS 10 ile birlikte çok hada güzel bir arayüze kavuşacak. Yeni arayüzde müzikleri ön plana çıkartan Apple, artık istenilen müziği çok daha kolay bulunabileceğini belirtti. Ayrıca şarkı sözü desteği ile artık şarkı sözleri de oynatma kontrollerinin altında  görüntülenebilecek.

7. Apple News

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik Apple News

Yeni bir arayüze kavuşan Apple News ile sevdiğiniz yayıncılara abone olabilecek ve push bildirimler alabilecek. Ayrıca haberleri ön plana çıkartan Apple okuma alışkanlığınıza göre size bazı haber önerilerde de bulunabilecek.

8. Home Kit

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik HomeKit

HomeKit ile akıllı ev kontrol sistemi ile ampuller, kapı ve kilitleri, kameralar, klima, fan, nemlendiriciler, kapı zilleri gibi bir çok şey tek bir uygulamadan kontrol edebileceğiz. Yeni Home Kit uygulaması 3D touch destekli olup Kontrol merkezinde de en çok kullanılan sistemler gösterilebilecek.

9. Telefon

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik telefon

Telefon uygulamasında da bazı güncellemeler yapıldı. Artık 3. taraf VoIP uygulamaları varsayılan telefon uygulamasındaki aynı arama ekranında kullanılabilecek. Skype, Viber gibi bir çok uygulamanın fotoğraf ve diğer bilgileri de yine telefon uygulaması üzerinden görülebilecek.

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik_telefon

Gizli numaradan gelen aramalar artık Spam olarak uyarılacak. Ayrıca IOS 10 ile gönderilen sesli mesajlar yazıya aktarılmış bir şekilde (transkripsiyon) alınabilecek.

10. Mesajlar

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik mesajlar

Mesajlaşma uygulamasında da bazı geliştirmeler yapılmış. Artık mesaj uygulamasına entegre olarak GIF ve video oynatma özelliği eklenmiş. Sohbet ekranını kapatmadan video ve web sitelerinin linklerine ön izleme yapılabilecek. Ayrıca telefonda yer alan Apple Müzik ve Galeri uygulamasından paylaşın multimedya içerikleri uygulamaya gitmeden erişilebilecek.

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik_mesajlar

Mesajşar bölümündeki Emoji tepkileri 3 kat büyüyor ve kelimeler tek dokunuşla emojilere dönüştürülebiliyor. Ayrıca tüm ekranı kaplayan animasyonlar da ile özel tebrik veya kutlamalar yapılabilecek. Son olarak mesajlar uygulamasına el yazısı ve Dijital Dokunmatik mesaj seçeneğinin geldiğini de belirtelim.

Diğer iOS 10 Özellikleri

Notlar uygulamasına artık farklı kişiler tarafından katkıda bulunulabilecek. (çevrim içi not)

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik not uygulaması

LivePhotos (Canlı Fotoğraflar) artık sonradan düzenlenebilecek.

iPad safaride yapılan bir güncellemeyle artık yan yana iki sekme (spiltscreen görünüm) görüntülenebilecek.

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik LivePhoto

Yeni iOS 10 uçtan uca şifreleme ile kişisel verilerin düzenli bir kat daha arttırılmış.

iOS 10 Güncellemesi Alacak Cihazlar

iOS 10 İle Gelen 10 Büyük Özellik iOS 10 Güncellemesi Alacak Cihazlar

Telefon tarafında iPhone 5 ve sonrası, tablet tarafında da 4. jenerasyon iPad ve sonrası için gelecek. iPod Touch 6 için de gelen güncelleme sonbaharda dağıtılmaya başlanacak. Geliştiriciler için kullanıma sunulan yeni sürümün açık betası da Temmuz ayında dağıtılacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!