Instagram, Hedeflenen Tacizi Engellemek İçin Limitler Özelliğini Test Ediyor

Instagram, kullanıcıların taciz hedefi olduklarını hissettiklerinde hesaplarını kilitlemelerine ve olası etkileşimleri sınırlamalarına olanak tanıyan “Limitler” adlı yeni bir özelliği test ediyor. Aracı tanıtırken, Instagram başkanı Adam Mosseri, maç penaltı atışlarına gittiğinde İngiltere’nin İtalya’ya kaybetmesinden sonra İngiliz Milli takımındaki üç Siyah oyuncunun taciz seliyle karşılaştığı son Euro 2020 finaline atıfta bulundu.

Mosseri Perşembe günü paylaştığı bir videoda “Irkçılığa ve nefret söylemine Instagram’da yer yok” dedi. “İnsanların bu şekilde davrandığını görmek sadece gerçekten berbat değil, aynı zamanda Instagram‘ın nasıl çalıştığını da bozuyor.”

Mosseri, platformda tacizi engellemeye çalışırken, Instagram’ın nefret söylemini “mümkün olduğunca sıfıra yakın” bir düzeye indirmeyi planladığını söyledi. Bununla birlikte, uygulamadan her türlü ırkçılığı tamamen ortadan kaldırmanın muhtemelen imkansız olacağını bilen şirket, insanlara “bir miktar gücü geri almalarını” sağlayacak yeni araçlar da vermeyi planlıyor. İşte burada Limitler devreye giriyor. Mosseri, özellik hakkında “İnsanların bazen gerçek risk ve acıyla karşı karşıya oldukları geçici anlarda olduklarını biliyoruz ve onlara korunmaları için araçlar vermemiz gerekiyor” dedi.

Geniş kapsamlı sunumun öncesinde Instagram, şu anda dünya çapında belirli ülkelerde Limitleri test ediyor. Bu arada Mosseri, şirketin önümüzdeki aylarda Instagram’da ırkçılıkla nasıl mücadele etmeyi planladığı konusunda paylaşacak daha çok şeyi olacağına söz verdi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!