Huawei, ABD Yaptırımlarına Rağmen Çin Akıllı Telefon Pazarında Lider Oldu

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD hükümetinin devam eden yaptırımlarına rağmen, Çin’de etkileyici bir geri dönüş gerçekleştirerek akıllı telefon pazarında liderliği geri kazandı. Canalys’in raporuna göre Huawei, 2024’ün ilk çeyreğinde 11,7 milyon akıllı telefon sevk ederek, Apple, Oppo, Vivo ve diğer rakiplerini geride bıraktı. Geçen yıla kıyasla %70’lik bir artış yakalayan Huawei, 13 çeyrek sonra (yaklaşık 3 yıl) ilk kez zirveye yerleşti.

Firmaların çeyrek bazı yükselişleri yıllık ürün çıkarmalarına bağlı olarak değişmekle birlikte, Huawei ABD yaptırımlarından aldığı büyük darbeye rağmen Çin ana karasında istikrarlı yükselişini sürdürüyor. Mate 60 serisinin üretim ve tedarik sıkıntısının çözülmesi ve aralık ayında piyasaya sürdüğü Nova 12 serisini ile Huawei, ilk çeyrekte tüm rakiplerini yeride bırakarak ilk sıraya yerleşmeyi başardı. Tabi bu yükselişte rakip firmaların büyük bir kısmının bu çeyrekte yeni telefon çıkarmaması da büyük bir etken oldu.

Özellikle son yıllarda Huawei tarafında yapılan Ar-Ge çalışmaları ile yapay zeka destekli HarmonyOS yazılımı ve Kirin yonga seti müşteriler nezdinde olumlu karşılandı. Kağıt üzerinde halen üretim ve tedarik anlamında ciddi sorunlar yaşansa da Huawei tarafı hız kesmeden bir pazar lideri gibi ürünlerinin yerlilik oranını arttırıp inovatif teknolojilerle donatmaya devam ediyor. Özellikle Çin halkının ürünleri de sahiplenip satış rekorları kırdırması ile birlikte Huawei’nin bu engelleri birbir aşacağını ve Apple gibi her şeyi kendi üreten bir ekosistem sahip olacağını söylemek yanlış olmaz.

Çin devleti yıllar geçmesine rağmen halen Huawei’ye yapılan kısıtlamalara ciddi bir karşılık vermiş değil ancak Apple ürünlerinin devlet dairelerinde kullanımın yasaklanması gibi ufak kısıtlamalar ile kritik alanlarda yerli ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyor. Yazılım ve donanım tarafında kendi kendine yetebilmeyi amaçlayan Çin devleti bunu Huawei gibi bir teknoloji devi ve diğer markaları ile bir Ar-Ge ekosistemi oluşturmaya hızlı adımlarla ilerliyor.

Kaynak:Canalys
YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!