HTC’nin satışları geçen yıla göre %35 düştü

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi olan HTC 2015 yıllık maliyet raporlarını yayınladı. Raporlara göre HTC’nin satışları geçen yıla göre %35 düştüğü görülüyor.

Şirketin 2014 yılındaki toplam gelir NTD 187.91 milyon ($5.64 milyon) iken, 2015 yılında bu miktar NTD 121.68 milyona ($3.65 milyon) kadar (%35) geriledi.

Geçtiğimiz kasım ayında donanımına göre oldukça pahalı bir telefon çıkartan HTC bu fiyat politikası ile mobil cihaz pazarında tutunamayacak gibi.

Genel olarak Orta ve Üst seviye telefonlar üzerinde yoğunlaşan HTC sunduğu özelliklere göre fiyatının yüksek olması yönünden sürekli eleştiriliyor ve genel olarak tercih edilmiyordu.

HTC'nin satışları geçen yıla göre %35 düştü_1

Her ne kadar malzeme kalitesi yönünden standartları belirleten telefon çıkarsalar da malzeme fiyatının yüksek olmasından dolayı diğer firmaların telefonlarına rekabetçi olamıyordu.

Geçtiğimiz günlerde HTC yöneticilerinden yapılan açıklamaya göre 2016 yılında düşük ve orta bütçeli telefonlar üzerinden yoğunlaşacağını söylemişti. Öyle görünüyor ki 2016 yılında HTC’den uygun fiyatlı, rekabetçi telefonlar göreceğiz.

Ayrıca VR gözlük pazarına da girmeye hazırlanan firma mali yönden biraz daha rahatlayacaktır. Umarız HTC fiyat politikasını iyi ayarlayıp eski kazançlı günlerine geri döner.

Zira giderek tekelleşmeye başlayan telefon pazarında rekabet etmek gittikçe zorlaşıyor. Samsung ve Apple’ın büyümesi devam ederken diğer firmalarında pazar payının hızlı bir şekilde eridiğine şahit oluyoruz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!