GSM Teknolojileri ve Özellikleri

Mobil şebeke üzerinden haberleşme farklı teknolojiler standartları üzerine kurulmuştur. Baz istasyonlarının ve cihazlarda kullanılan modeme göre GSM teknolojisinin bağlantı hızları veya gecikme süresi gibi detaylar değişmektedir.

GSM (Mobil İletişim İçin Küresel Sistem)

Cep telefonu protokolü olan GSM ilk olarak Avrupa Telekomünikasyon Standartlar Komitesi (Groupe Speciale Mobile) tarafından çıkartılmış olsa da daha sonra küresel bir çapa ulaşmasıyla yeni adıyla anılmaya başlandı. 212 ülkede aktif olarak kullanımda olan protokol halen çok geniş bir kullanıma sahiptir. Tabloda verilen bilgilerde GSM ile 1G, 2G, 3G temsil edilmektedir.

CDMA (Kod Bölmeli Çoklu Erişim)

Yayılım spektrumunu kullanan bir tür iletim teknolojisidir. Bu iletim teknolojisi ile genel olarak SIM kartsız kablolu telefonlar ile SIM kartlı olan mobil telefonların aynı dili konuşarak (iletim teknoloji) haberleşmesini sağlar.

HSPA (Yüksek Hızlı Paket Erişimi)

İki mobil protokolünün (HSDPA ve HSUPA) bir birleşimi olan HSPA mevcut 3G mobil telekomünikasyon ağlarının performansını artırır ve geliştiren bir protokoldür. Yeni geliştirmeler ile 34 Mbit/s – 337 Mbit/s bağlantı hızlarına izin veren (teorik olarak) bağlantı teknoloji günümüzde hali hazırda 3G alt yapılarında halen kullanılmaktadır.

LTE (Uzun Vadeli Evrim)

4G LTE adı ile de pazarlanan GSM ve HSPA ağ teknolojilerine dayalı yüksek hızlı kablosuz veri aktarım standardı olarak özetleyebiliriz. Son geliştirmeler ile 100 Mbit/s – 1 Gbit/s bağlantı hızlarına (teorik olarak) izin veren LTE, günümüzde 5G’den önce kullanılan en hızlı bağlantı teknolojisidir.

5G

Yeni nesil kablosuz bağlantı teknolojisi olan 5G, dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sunabiliyor. Anten teknolojine göre değişiklik gösterse de 1 ila 10 Gbps hızlara izin veren (teorik olarak) günümüzde halen geliştirmeleri devam etmekte. 2020 yılı sonu itibariyle bazı şehir ve ülkelerde kullanıma geçecek olan teknoloji yüksek hızlı bağlantı hızlarının yanında ayrıca düşük gecikme ve az enerji tüketimi sunacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!