Project Ara’nın Sonlandırıldığını Google Doğruladı

İlk gündeme geldiğinde herkesi meraklandıran, modüler yapısı ile sürekli güncel kalabilen ve her bütçeye uyabilen akıllı telefon Project Ara’nın sonlandırıldığını Google doğruladı.

Project Ara, Motorola İleri Teknoloji Projeleri(ATAP) bünyesinde bulunan mühendislerden biri tarafından ortaya atılmış ve ardından Motorola’nın Lenovo’ya satılması ile Google’a devredilmişti. Modüler ve değiştirilebilir donanımları ile büyük yankı uyandıran Project Ara’da, işlemci, kamera, hoparlör, pil gibi bir çok bileşen ve donanım tak-çıkar sistemine sahipti. Böylelikle, bu parçalar istenirse diğer parçalara yükseltme ya da aynı parçaların güncelleme yapılabilmesine olanak sağlıyordu.

Project Ara’nın iptal edildiği söylentileri, Google’ın önümüzdeki ayın 4’ünde yapacağı ve yeni Chromecast 4K, Pixel ve Pixel XL olarak adlandırılacak olan şirketin yeni cihazlarının duyurulacağı lansmanın tarihinin ve içeriğinin belli olmasından hemen sonra çıkmıştı. Project Ara’nın iptal edildiği söylentileri medyada kendine geniş yer bulsa da Google bu konuda herhangi bir açıklama yapmamıştı. Fakat Google geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, 3 yıldır devam eden geliştirme sürecinin ardından Project Ara’nın askıya alındığı söylentilerini onayladı.

Şu an birçok kişinin aklına gelen soru ise modüler telefon fikrinin gelecekte ne olacağı. Yine söylentilere göre Google projenin devam etmesi için diğer şirketlere lisans indirimi yapmayacağı yönünde fakat ilerleyen zamanlarda Google’ın bu konuda nasıl bir politika izleyeceğini bekleyip görmek gerekecek.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!