Google Chrome’a Uygulama İçi Ekran Görüntüsü Alma Özelliği Geliyor

Google‘ın Chrome tarayıcısı, şirketin Android işletim sistemini çalıştıran telefonların yanı sıra bilgisayarlarda en popüler tarayıcı olabilir ve şirket her zaman kaputun altına yeni özellikler ekliyor ve test ediyor. Şirketin, bir editör seçeneğiyle birlikte yerleşik bir ekran görüntüsü aracı eklediği bildiriliyor.

Vivaldi gibi bazı mobil tarayıcılar, kullanıcıların adres çubuğunu ve diğer sistem öğelerini çerçeveden kırpmadan belirli bir web sayfasının ekran görüntülerini almasına olanak tanıyan yerleşik bir ekran görüntüsü aracı sunar. Bu, yalnızca bir web sayfasının içeriğini göndermeniz gerektiğinde ve aceleniz olduğunda kullanışlı olabilir. Bunun, bu ay Android‘de yeni ekran görüntüsü işlevi alan ikinci Google ürünü olduğunu belirtmekte fayda var.

Android için Google Chrome‘un 91 sürümünde yeni bir ekran görüntüsü tespit edildi ve bu da adres çubuğunu web sayfasıyla birlikte yakaladı. Değişiklik, geçen yıl Google Chrome 85’e eklenen yeni paylaşım menüsünün bir parçası olarak 9to5Google tarafından fark edildi. Kullanıcılar, paylaşım menüsünde bulunan ‘bağlantıyı kopyala, cihazlara gönder ve yazdır’ araçlarının yanında yeni ekran görüntüsü alma seçeneğini görebilirler.

Ancak, Android için Google Chrome‘a ​​gelen tek özellik bu değil. Rapora göre, tarayıcı yalnızca ekran görüntüsü almanıza izin vermeyecek, aynı zamanda uygulamadan çıkmadan bunları düzenleyecek. Tarayıcıdan çıkmadan bir ekran görüntüsü yakaladıktan sonra artık kırpabilir veya düzenleyebilirsiniz. Kullanıcılar değişiklik yapmak için tarayıcıdan ayrılmak yerine, yeni yerleşik özellik ile bunu yapabilir.

Ekran görüntüsü aldıktan sonra, kullanıcılar üç düğme görebilecekler – Kırp, Metin ve Çiz. Sayfanın ilgili kısımlarını kırptıktan sonra, belirli bir bölümü vurgulamak veya sayfaya metin eklemek için belirli öğeleri çizebilirler. Üstteki iki düğme, kullanıcıların belirli bir eylemi geri almasına ve yeniden yapmasına izin verirken, ‘İleri’ düğmesine dokunulduğunda görüntüyü kaydetmeyi veya silmeyi isteyecektir.

Özelliği açmak için kullanıcıların adres çubuğundan chrome://flags/#chrome-share-screenshot bayrağını etkinleştirmeleri ve tarayıcılarını yeniden başlatmaları gerekebilir. Bu özelliği kullanabilmek için Google Play Store‘dan indirilebilen Google Chrome 91‘de olduklarından da emin olmaları gerekir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!