Firefox 88, Haziran Ayında Tam Kaldırma Setiyle FTP’yi Devre Dışı Bırakacak

Mozilla, bir sonraki kararlı sürümde tarayıcının uzun süredir devam eden FTP uygulamasını aşamalı olarak kaldırmaya başladığından, Firefox yakında FTP isteklerini diğer uygulamalara devredecek.

Mozilla, geçen yıl FTP protokolü desteğini devre dışı bırakma niyetini açıkladı, ancak plan küresel sağlık krizi nedeniyle ertelendi.

Halen kullanımda olan en eski ağ protokollerinden biri olan FTP, bir sunucudan bir istemciye dosya aktarımlarını yönetir, ancak artık kaynakları karşıya yüklemenin ve indirmenin güvenli bir yolu olarak görülmemektedir ve HTTPS‘ye tercih etmek için iyi bir neden yoktur.

FTP, 19 Nisan’da piyasaya sürülecek olan Firefox 88‘de varsayılan olarak devre dışı bırakılacaktır. Haziran ayına gelindiğinde, FTP ile ilgili tüm kodlar, Firefox 90 sürümüyle birlikte tamamen kaldırılacaktır.

Mozilla eklenti yöneticisi Caitlin Neiman bir blog gönderisinde, “Proxy veya webRequest için filtreler gibi bir uzantının ‘ftp’yi geçebileceği çoğu yer bir hatayla sonuçlanmamalıdır, ancak API’ler artık bu tür istekleri işlemez.” .

“Bu kaldırma işlemini dengelemeye yardımcı olmak için, tarayıcı uzantıları için desteklenen protokol işleyicileri listesine ftp eklenmiştir. Bu, uzantıların kullanıcılardan belirli bağlantıları işlemek için bir FTP uygulamasını başlatmalarını isteyebileceği anlamına gelir.”

Firefox 90 piyasaya sürüldüğünde, kullanıcıların gelecekte uzak sunuculara erişmek için özel bir FTP tarayıcısına ihtiyacı olacak. Google, Ocak ayında Chrome 88‘in piyasaya sürülmesiyle FTP desteğini kaldırdı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!