Facebook, WhatsApp’a Alışveriş Özelliği Ekliyor

Online alışveriş giderek daha popüler hale geldikçe, sosyal medya platformları bunu eskisinden daha da kolay hale getirmek için farklı stratejiler geliştiriyor.

Daha önce Facebook, uygulamaların gezinme sekmelerinde kalıcı bir seçenek haline gelen Instagram ve Facebook pazarına mağazalar ekledi. Ancak bu haftaki güncellemede Facebook, e-ticaret planlarını genişletiyor ve mağazalar seçeneğinin yanı sıra kendi WhatsApp uygulamasına diğer güncellemeleri getiriyor. Bu, alışverişin her zamankinden daha kolay olacağı anlamına geliyor.

CEO Mark Zuckerburg, Facebook‘a ait uygulamalar için üç e-ticaret yükseltmesi tanıttı. Gelişmeler arasında WhatsApp ve açık pazara mağazaların eklenmesi, mağaza reklamları ve Instagram için görsel arama özelliği yer alıyor.

Market sistemindeki Mağaza ürünlerine şu anda anında ödeme ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mağazalar tarafından erişilebilir ve WhatsApp‘ta Mağazalar uygulaması kısa süre içinde başlayacaktır.

Yeni güncellemeler arasında yer alan bir diğer özellik ise insanların alışveriş tercihlerine bağlı olarak daha iyi bir kişiselleştirilmiş satın alma deneyimi yaşatmayı amaçlayan Mağaza Reklamları. Pazarlamacılara, müşterileri alışveriş geçmişlerine göre en iyi alışveriş yerine yönlendirme olanağı sağlanacaktır.

Bir özellik daha AR Dinamik Reklamları resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yayında görünüyor ve Huda Beauty ve Laura Mercier gibi markalar, alıcıların satın almadan önce AR ile ruj tonlarını denemelerini sağlamak için bunları uyguluyor.

Benzer şekilde, bu yıl içinde Instagram‘da yapay zekaya dayalı bir görsel arama işlevi yayınlanacak. Çevrimiçi alışveriş, bir şeyi izlemek, beğenmek ve satın almak istemekle ilgilidir. Ancak asıl sorun, sipariş vermek için dükkan aramaktır. AI’nın işletmelere yardımcı olacağı yer burasıdır.

İnsanlar, ilgili görsellerini yükleyerek bu AI arayüzünü kullanarak benzer öğeleri arayabilecekler. Bu programı başlatan Facebook olmasa da Cadeera, Donde Search ve Stye.ai AI programını uygulayan örneklerdir. Ancak bu uzmanlığın büyük web sitelerine tanıtılması, Facebook’un şimdiki amacı gibi görünen alışveriş alışkanlıklarını değiştirebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!