Facebook, Messenger ve Instagram Direct İçin Uçtan Uca Şifreleme Kullanım Tarihini Açıkladı

Kullanıcı gizliliği ve güvenliği açısından, Facebook her zaman geri tepti ve haklı olarak öyle. Uygulamayı çevreleyen tartışmaların çoğu, kullanıcılarının karşılaştığı gizlilik sorunlarına dayanmaktadır. Messenger ve Instagram gibi uygulamalar tüm dünyada popülerdir, ayrıca Facebook‘a aittir.

Kullanıcıların Facebook için sahip olduğu gizlilik endişeleri, Messenger veya Instagram kullanırken de bunlara sahipler ve hatta binlerce kullanıcıyı barındırırken bile, bu uygulamaların hiçbiri varsayılan olarak uçtan uca şifreli sohbetler sunmuyor. Şirketin itibarı yeterince kötüye gitti ve daha fazla tepkiyi önlemek ve kullanıcılarının güvenini kazanmak için Facebook, Messenger ve Instagram için uçtan uca şifrelemeyi 2022 yılına kadar en kısa sürede doğrudan kullanıma sunacağına söz verdi.

FB haber odasında şirket, geleceğe yönelik güvenlik ve güvenlik planlarını paylaşarak duyurusunu yaptı ve hatta bu güvenlik özelliklerinin test sonuçlarını sundu ve bununla sosyal medya uygulaması, uçtan uca şifreleme ile teknoloji devinin biraz daha zamana ihtiyacı var ve 2022’ye kadar hazırlayacak.

Facebook aslında 2019’da Instagram Direct ve Messenger için uçtan uca şifreleme özelliğini eklemeye söz vermişti ve görünüşe göre şirket zamanını aldı bu özellik için. Şirketin Messenger için uçtan uca şifreleme ile çalışacak birçok özelliği test ettiği haberlerde yer alıyor. Facebook bunu duyururken, şirketin uçtan uca şifreleme konusunda bir miktar ilerleme kaydedebileceğini ve bunun uzun vadeli bir proje olduğunu, bu nedenle şirketin en erken 2022 yılına kadar hazır hale getirebileceğini söyledi. Hizmetleri için güçlü güvenlik varlıkları oluşturmayı planlarken uçtan uca şifrelemeyle çalışabilen özellikler sunmaya çalışıyorlar.

Facebook aslında 2016’da Messenger için uçtan uca şifrelemesini başlattı, ancak bu güvenlik özelliği yalnızca konuşma “Gizli Konuşma” moduna geçeceği zaman mevcuttu. Öte yandan Instagram henüz platformunda uçtan uca şifrelemeyle ilgili hiçbir şey sunmadı.

Uçtan-uca şifreleme, şu anda hemen hemen her uygulamada yaygın hale gelen bir özelliktir ve kullanıcılarının gizliliği için bu kadar önemli bir özelliğin henüz gibi bir teknoloji devi tarafından tanıtılmamış olması şaşırtıcı değildir. Facebook. Yine de Facebook‘a ait olan platformda en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Whatsapp, epey bir süredir uçtan uca şifrelemeye sahip. Facebook‘un bunu diğer uygulamaları için henüz geliştirmemiş olması garip.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!