Elon Musk, Starship SN10’un İndikten Sonra Neden Patladığını Açıkladı

SpaceX‘in SN10 Starship inişinden kısa bir süre sonra, prototip test uçuşundan zarar görmeden çıkmış gibi görünüyordu. Araç yaklaşık bir dakika sonra iniş pistinde patladı ve seleflerinin yaptığı gibi büyük bir cehennem yarattı. Şimdi Elon Musk, Twitter‘da takipçilere gönderilen yanıtlarda neyin yanlış gittiğini açıkladı. SpaceX şefi, SN10 motorunun muhtemelen “yakıt başlık tankından kısmi helyum yutulması” nedeniyle itme gücünün düşük olduğunu ve darbenin roketin bacaklarını ve eteğinin bir kısmını ezdiğini söyledi. SpaceX, artık SN10‘un halefi SN11‘i etkilememesi için sorun için birden fazla düzeltme üzerinde çalışıyor.

NASA Spaceflight‘tan Chris Bergin, helyum alımının SN8 Starship‘in patlamasına neden olan şeyi önlemek için CH4 tankına eklenen basınçlandırma sisteminden kaynaklandığını görünce, sorunun “aldatıcı bir sorun” olduğunu tweetledi. Musk bunun “adil bir nokta” olduğunu söyledi ve o zaman kulağa hoş geldiği için değişikliği onayladı.

SpaceX‘in Starship‘i, kargo ve insan yolcuları Dünya’nın yörüngesine ve ötesine taşımak için geliştirilmiş bir ağır kaldırma fırlatma aracıdır. SN10‘un patlaması, şirketin test çabalarını yavaşlatmayacak aslında, SN11 prototipini dördüncü yüksek irtifa test lansmanına hazırlanmaya başlamak için Boca Chica tesisine sundu.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!