Clubhouse Umman’da Engellendi

Yetkililere göre Umman, doğru izne sahip olmadığı için Clubhouse’u bugun engelledi. Ancak bazı aktivistler, Reuters‘ın haberine göre hareketi sansür olarak nitelendirdiler. Umman’daki telekom düzenleyicileri, WAF haber sitesine Clubhouse‘un “uygun yetkilendirme eksikliği” nedeniyle engellendiğini söyledi.

Umman Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu, “Benzer iletişim uygulamaları yetkili makamdan izin almalıdır” dedi.

“Umman Bloklaması sonucu Clubhouse Pazar günü ülkede trend oldu. Umman, bir hata mesajıyla uygulamanın ekran görüntülerini paylaştı. Sadece Clubhouse’un engellendiği ülkede değil. Çin de geçen ay aynısını yaptı.

Umman İnsan Hakları Derneği yaptığı açıklamada, “Umman hükümeti Çin’in otoriter hükümetini bir rol model olarak alıyor ve Ummanlılar tarafından görüşlerini hükümet sansürü olmaksızın özgürce ifade etmek için kullanılan Clubhouse’u yasaklıyor” dedi.

Şu anda yalnızca davetle kullanılabilen ve yalnızca iOS’ta kullanılabilen uygulama 8 milyondan fazla indirildi ve medyanın doğrudan hükümet tarafından kontrol edildiği Arap ülkelerinde popüler oldu.

Clubhouse, ırkçılık, nefret söylemi, taciz ve yanlış bilgilere karşı kurallara rağmen platformdaki kadın düşmanlığı, anti-Semitizm ve COVID-19 yanlış bilgilendirme raporları nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Uygulama, kötüye kullanımı tespit etmek ve önlemek için araçların yanı sıra kullanıcıların konuşmaları denetlemesi için özelliklere yatırım yaptığını söylemişti.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!