Çin, Dünyanın En Büyük Radyo Teleskopunu Bitirdi

Uzay araştırmalarına ABD’den sonra en çok yatırımı yapan Çin, dünyanın en büyük radyo teleskopunu bitirdi. Yapımı 5 yıl süren ve toplam 180 milyon dolara mal olan 450 basketbol sahası büyüklüğündeki teleskop evrendeki diğer akıllı yaşam formlarını arayacak.

Yapımına 2011 yılında başlanan FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) tam 500 metre çapında olup Çin’in Guinzhou eyaletindeki bir dağın tepesine kurulmuş. Devasa ve hassas yapısı ile uzaylı varlıkların keşfedilme olasılığını en az 5 kat arttıracağı bildiriliyor. Ayrıca uzakta olan diğer galaxy ve gök cisimlerini araştırmak içinde kullanılacak.

4.450 adet panelin bir araya gelmesi ile oluşan devasa teleskop geçtiğimiz gün itibariyle resmen veri toplamaya başladı. Olukça hassa olan teleskop 1.351 ışık yılı uzaktaki bir yıldızdan radyo sinyalleri alabildiği belirtiyor.

dunyanin-en-buyuk-radyo-teleskopunu

Uzay araştırmalarının yükselen yıldızı olan Çin ve Hindistan bu alanda hızla büyümeye devam ediyor. 2013 yılında Ay yüzeyine gözlem aracı indirmeyi başaran Çin, geçtiğimiz hafta yörüngeye yeni bir uzay laboratuvarı yerleştirmiş, geçtiğimiz Haziran ayında da Long March roket ailesinin yeni üyesi Long March-7’nin ilk denemesini yapmıştı.

Kısa sürede çok büyük işlere imza atan Çin, 2022 yılında kendisine ait kalıcı bir uzay istasyonuna sahip olmayı, 2036 yılında da Ay yüzeyine bir insan indirmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz yıllarda Rusya-ABD uzay yarışlarına şahit olmuş ve bu rekabetten doğan azim ile insan oğlu uzay bir çok şey öğrenmişti. Henüz bunu söylemek için erken olsa da gelecek yıllarda Çin-ABD uzay rekabetini görebiliriz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!