Cihazların Ekran Tipleri

Güncel olarak cihazlarda kullanılan ekran tipleri (panelleri) LCD ve OLED teknolojileri temel alan ekranlardan oluşmaktadır. Bu ekranların kendi için belli avantajların olduğu gibi bazın durumlar da dezavantajları bulunmakta.

LCD (Sıvı Kristal Ekranlar – Liquid Crystal Display)
IPS-LCD (Düzlem İçi Geçişli Sıvı Kristal Ekran – In-Plane Switching Liquid Crystal Display)
OLED (Organik Işık Yayan Diyot – Organic Light-Emitting Diode)
AMOLED (Aktif Matriks Organik Işık Yayan Diyot – Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode)

Her ne kadar temel olarak LCD ve OLED temelli ekranlar kullanılsa da günümüzde AMOLED ve IPS LCD ekranlar tercih ediliyor. Günümüzde ise AMOLED ekran tarafındaki geliştirmeler ile bir çok üst segment cihazda AMOLED paneller tercih ediliyor.

OLED / AMOLED Ekranlar

Arka paneli IPS LCD panellerde olduğu gibi tamamen değil de piksel piksel aydınlatıldığı için siyah derinliği çok yüksektir. Özellikle siyah yoğunluklu içerikler ekranda yayınlanırken daha az enerji tüketme ve gözü daha az yorma gibi bir artısı olduğunu söylenebilir. Renkleri diğer ekranlara göre daha canlı gösteren OLED ekranlar ayrıca çok daha ince oldukları için daha az yansıma oluşmasına ve dolaylı olarak da içeriklerin daha iyi görüntülenmesinde iyidir.

Olumsuz olarak ise OLED ekranlar da hayalet ekran (ghost screen) veya piksel yanığı gibi yapısal bir sorun vardır. Her yeni jenerasyon ekranda çeşitli geliştirmeler yapılsa da özellikle şarj esnasında cihazın ısısının yüksek olmasından dolayı ekran çeşitli lekeler oluşabiliyor. Ancak önlem alarak kullanıldığı en iyi ekranların şuan için OLED paneller olduğunu söyleyebiliriz.

LCD / IPS-LCD Ekranlar

LCD temelli ekranlar hayatımızda aslında uzun bir süredir olduğunu ve başta TV’ler olmak üzere bir çok cihazda bazı avantajlarından dolayı kullanılmaktadır. Temel olarak LED’ler ile panelin aydınlatılması ve piksellerin de verilmek istenen görüntü ve renge göre açılıp kapanması mantığı ile çalışır. LCD ve IPS-LCD ekranlar arasında en temel fark LCD ekranların görüş açıları ve renk üretimleri, IPS LCD’ler kadar iyi olmaması olarak söylenebilir. Yani IPS LCD ekranların LCD ekranların daha gelişmiş bir versiyonudur.

IPS LCD ekranların en temel avantajı üretici firmaların gerek renk üretimi gerekse de gelinen nokta ile çok ciddi yatırımlar yapılarak kullanıma devam etmesi olarak yorumlanabilir. Zira hali hazırda geliştirilen daha iyi ekran teknolojileri olsa da hem geliştirilmesi gereken bir çok noktası olduğu gibi ayrıca maliyet anlamında da halen LCD türevi ekranlar en iyi çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer ekran teknolojilere göre en büyük dezavantajı, panelin aydınlatılma teknolojisinden dolayı tamamen siyah görüntüde bile arkadan bir ışık vererek siyah rengi oluşturmasıdır. Siyah derinliği çok az olan IPS LCD ekranlar enerji verimliliği anlamında da bundan dolayı AMOLED ekranların gerisinden gelmektedir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!