Büyük Güncelleme: Linux Kernel 5.12 Yayınlandı, İşte Yenilikler

Linux 5.12 çekirdeği, planlanandan bir hafta sonra da olsa piyasaya sürüldü. Bu sürümle eşleştirilmiş değişiklik günlüğünün üzerinden geçtikten sonra doğru bir değerlendirme olup olmadığını görelim!

Linux 5.12 Özellikleri ve Değişiklikleri

Çoğumuz yeni bir çekirdek sürümünün yeni donanım desteğiyle birlikte gelmesini bekleriz, ancak dışarıda mükemmel işlevsel makineler olan birçok eski cihaz var.

Örneğin, Linux 5.12, Nintendo 64 için destek ekler. Henüz 25 yıllık konsolda tam bir Linux masaüstü görmeyi beklemeyin, ancak bu çekirdek güncellemesi sistem, Nintendo 64 oyun denetleyicileri ve Nintendo 64 veri kartuşları için destek ekler. Retro oyun meraklıları memnun kalacak!

Bu çekirdek, bir UID’yi bağlı dosya sistemindeki farklı bir taneye eşlemeyi mümkün kılar. Bu neden faydalıdır? Dosyaları birden çok kullanıcı ve birden çok makine arasında paylaşmayı kolaylaştırır. Linux 5.12’de, UID eşleme FAT ve ext4’ü destekler. Daha fazla dosya sistemi için destek planlanmaktadır.

Dosya sistemlerinde Btrfs, bölgelere ayrılmış blok aygıtları için desteği alır, ancak kod erken bir durumda ve LWN’ye göre “gerçek kullanıma hazır değil”; NFS, “istekli yazma” desteği kazanır (bellek baskısının azaltılmasına yardımcı olur); ve F2FS artık LZ4 “yüksek sıkıştırma” modunu desteklemektedir.

Linux 5.12 ayrıca yeni bir alt sistem aracılığıyla dinamik termal güç yönetimini destekler. Bu, belirli termal limitleri karşılamak için cihazlar tarafından kullanılan güç kullanımını sınırlayabilir.

Bu güncellemedeki diğer değişiklikler:

  • Microsoft Surface dizüstü bilgisayarlar için daha iyi destek
  • İş parçacığı tabanlı NAPI yoklama
  • RISC-V için tek tip olmayan bellek erişimi (NUMA)
  • Linux’u Microsoft Hypervisor’da bir kök bölüm olarak önyükleyin
    ACRN hipervizör desteği
  • “Kfence” adlı yeni bellek hata ayıklama aracı

Son olarak, picoxcell, prima2, tango, u300 ve c6x dahil olmak üzere büyük ölçüde eski 32-bit ARM platformları kaldırıldı. Neden? Çünkü hiç kullanıcıları olmadığı ortaya çıktı! Etkilenecek kimse olmadığından, onları ayıklamak daha yalın, daha temiz bir kod tabanı sağlar.

Linux 5.12’yi kurmak mı istiyorsunuz?

Linux 5.12‘yi Ubuntu, Linux Mint veya başka bir Ubuntu tabanlı Linux dağıtımına mı yüklemek istiyorsunuz? Yarı iyi haber şu ki, Canonical geliştiricileri buradan indirebileceğiniz ana hat kernel yapılarını sürdürdükleri için bunu yapabilirsiniz. Ancak kötü haber şu ki, bunları kullanmamalısınız, bunlar sadece geliştirme amaçlıdır.

En son Linux Kernel‘i denemenin daha kararlı bir yolu için dağıtım bakımcıları tarafından paketlenmesini beklemeniz gerekir. Bu, dağıtım ve sürüm modeline bağlı olarak değişecektir. Örneğin Ubuntu, yakın zamanda Linux 5.12’yi güncelleme olarak almayacak, ancak bir noktada Ubuntu 21.10 günlük derlemelerinde görünecek.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!