Batarya Kapasitesi Bilgisi

Batarya kapasitesi gelen olarak mAh cinsinden ve batarya türünü belirterek verilir. Miliamper-saat olarak açılan 1000 mAh, bir amperlik sabit akımla bir saat boyunca taşınan elektriksel yük anlamına gelir. Yani 1000 mAh bir batarya 1 saat boyunca 1 Amper enegi verebilir demektir. (1000mA = 1A)

Kabaca bir telefonun tam dolu bataryayla ne kadar uzun çalışabileceğinin bir göstergesi olan batarya kapasitesi sadece bir bir ön görü olarak hesap edilebilir. Zira bir telefonun tek şarj ile ne kadar uzun süre kullanılabilir olacağı ekran çözünürlüğü, ekran panelinin verimliliği, işlemci ve bileşenlerin batarya verimliliği, yazılım optimizasyonu ve verimliliği gibi bir çok unsuz vardır. Ancak yine de hem bataryanın ne kadar sürede dolacağının veya yaklaşık ne kadar dayanacağını  bir göstergesi olarak kullanılabilir.

Batarya çeşitlere olarak genel olarak Lityum bazlı ve türevleri kullanılır. Li-ion veya Li-po olarak kullanılan pillerin genel olarak çalışma prensibi ve teknolojisi hemen hemen aynıdır. Bu tarafta fark oluşturacak yapısal bir pil teknolojisi şuan için bulunmuyor ancak ilerleyen yıllarda çok daha yüksek kapasiteli ve güvenli pilleri mobil cihazlarda göreceğiz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!