Apple Tedarikçisi TSMC, 2022’nin İkinci Yarısı İçin 3nm Çip Üretimine Hazırlanıyor

Apple tedarikçisi TSMC, 2022’nin ikinci yarısında 3nm yonga üretmeye hazırlanıyor ve DigiTimes‘ın yeni bir raporuna göre tedarikçi, önümüzdeki aylarda 4nm yonga üretimine başlayacak.

Apple daha önce gelecekteki Mac‘ler için TSMC‘nin 4nm çip üretiminin başlangıç ​​kapasitesini rezerve etmişti ve daha yakın zamanda TSMC‘ye, geliştirilmiş 5nm işlemine dayalı olarak yaklaşan iPhone 13 için A15 çipinin üretimine başlamasını emretti.

Bugünkü rapor, TSMC için daha uzun vadeli bir planın ana hatlarını çiziyor ve yeni 3nm çip sürecinin %30’luk iyileştirilmiş enerji verimliliğinin yanı sıra %15 performans artışı sunacağını ve gelecek yılın sonlarında seri üretime gireceğini belirtiyor.

TSMC, 2022’nin ikinci yarısında toplu üretime başladığında N3 teknolojisinin dünyanın en gelişmiş teknolojisi olacağını iddia etti. En iyi performans, güç verimliliği ve maliyet etkinliği için kanıtlanmış FinFET transistör mimarisine dayanan N3, 15’e kadar teklif sunacak. % hız kazancı veya N5’e göre %30’a kadar daha az güç tüketir ve %70’e kadar mantık yoğunluğu kazancı sağlar.

Rapor, yeni 3nm çipin Apple ürünlerine nasıl uygulanabileceğine dair herhangi bir ayrıntı sunmasa da, daha yıllarını geride bıraktığını varsaymak güvenli. Apple‘ın şu anda iPhone 12 serisinde ve iPad Air’de bulunan 14 yongası, 5nm sürecini temel alıyor. M1 Apple silikonu da aynı 5nm mimarisini paylaşıyor.

Daha küçük süreç, daha iyi performans ve enerji verimliliği sağlar ve daha küçük toplam ayak izi sayesinde ürün tasarımında daha fazla özgürlük sunar.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!