Apple, DRM Patentini İhlal Ettiği İçin 308,5 Milyon Dolar Ödemeye Çarptırıldı

Marshall, Texas‘taki federal bir jürinin Cuma günü teknoloji devinin dijital haklar yönetimi ile ilgili bir patenti ihlal ettiğine karar vermesinin ardından Apple, yakından tutulan Kişiselleştirilmiş Medya İletişimlerine 308,5 milyon dolar ödeme yapacak.

Personalized Media, Apple‘ın, iTunes, App Store ve Apple Music uygulamalarından şifrelenmiş içeriğin dağıtımı için kullanılan FairPlay de dahil olmak üzere teknolojiyle patentini ihlal ettiğini iddia ederek dava açmıştı.

Texas merkezli Personalized Media, Sugar Land‘in bir uzmanı, Apple‘ın telif ücreti olarak 240 milyon dolar borcu olduğunu hesaplamıştı. Beş günlük bir denemenin ardından, Teksas‘taki jüri üyeleri Apple‘a, genellikle satış veya kullanım düzeyine bağlı olan, sürekli bir telif hakkı ödemesini emretti.

Apple, karardan hayal kırıklığına uğradığını ve itiraz edeceğini söyledi.

Dava ilk olarak 2015 yılında açılmıştı, ancak Apple patentin geçerliliğine Patent Deneme ve Temyiz Kurulu’nda itiraz etti. Geçen yıl bir ABD temyiz mahkemesi, kurulun belirli patent iddialarının geçersiz olduğuna dair kararını bozarak davayı yeniden yargılamak için yeniden canlandırdı.

ABD Bölge Yargıcı Rodney Gilstrap de geçen hafta bir sulh hakiminin Apple’ın patenti geçersiz bulma talebini reddeden tavsiyesini kabul etti. Google ve onun YouTube hizmeti, Kasım ayında Personalized Media tarafından farklı patentler için yapılan bir patent denemesini kazandı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!