Android 15 İle Gelen Önemli 10 Özellik

Google’ın 14 Mayıs’taki Google I/O 2024 etkinliğinde Android 15 ‘i tanıtacağı ve bu sürümünde işlevsel özellik ve düzenlemeler ek olarak Üretken Yapay Zeka tarafından desteklenen birçok yenilik özellik öngörülüyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Google’ın Android 15 sürümüyle birlikte sunduğu 10 yeni özellik aşağıdaki gibi olacak.

1. Yeni Bir İsim ve Logoya Sahip

Android 14’ün uzay ve roketlerden ilham alan logosunun izinden giden Android 15, yepyeni bir logoyla karşımıza çıkıyor. Şirket içinde “Vanilyalı Dondurma” kod adıyla bilinen Android 15, Android sürümlerine tatlılardan sonra isim verme geleneğini de sürdürüyor. 2024’ün ikinci yarısında belirli Pixel akıllı telefonlarda ilk kez kullanıma sunulması beklenen Android 15, birçok heyecan verici yenilik vadediyor.

2. Yerel Uydu Bağlantısı Özelliği

Birçok Android akıllı telefon bir süredir uydu bağlantısı sunsa da, Google, Android 15 ile bu özelliği yerel olarak entegre ediyor. Bu sayede üreticilerin uydu bağlantısını destekleyen donanıma sahip akıllı telefonlara dağıtması kolaylaşacak. Bu sayde Hücresel sinyalin olmadığı yerlerde bile iletişim kurulabilecek, dcil durumlarda yardım çağır yapılabilecek ve dünyanın her yerinden internet erişimi sağlayabilirsiniz.

3. Web Kamerası Olarak Kullanma Modu

Artık telefon Windows 11 bilgisayara bağlayarak yüksek kaliteli bir web kamerası olarak kullanabilecek. Bu özellik sayesinde video görüşmelerinizde daha profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz.

4. Gelişmiş Katlanabilir Telefonlara Uyumluluğu

Android 15, katlanabilir telefonlar için daha da optimize edilerek yepyeni bir deneyim sunuyor. Ana ekran kapatıldığında bile uygulamalar artık kapak ekranındaki durumlarını koruyacak. Bu sayede, telefonunuzu katladığınızda ara vermeden sohbet etmeye, müzik dinlemeye veya bildirim kontrol etmeye devam edilebilecek. Ayrıca Galaxy Z Fold5’tekine benzer geniş ekranlı katlanabilir cihazlar için yeni bir görev çubuğu da gelen yenilikler arasında.

5. Gelişmiş Kamera Kontrolleri

Andorid 15 ile gelen bu yeni özellik sayesinde, fotoğraflarınızın üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacak ve daha etkileyici kareler yakalanabilecek. Manuel kamera özellikleri tarafında geliştirmeler yapan Google, geliştiricilerin kamera önizlemesinin parlaklığını artırma, flaş güçlerini kontrol etme ve düşük ışık koşullarında bile daha iyi fotoğraf çekme yeteneği sağlamak için düşük ışık geliştirmeleri gibi yeni kamera kontrol seçenekleri ekleyecek.

6. Kısmi Ekran Paylaşımı

Ekranın yalnızca bir bölümünü, yani tek bir uygulamayı veya tek bir pencereyi paylaşılabildiği özellik paylaşılan kişinin yalnızca kendisinin görebildiği pencereyi görebilmesini ve ona erişebilmesini sağlayacak.

7. Otomatik Bildirim Kısıtlama

Android 15 işletim sisteminde belirli bir uygulamadan gelen art arda gelen bildirimlerin sesini ve titreşimini otomatik olarak azaltabilirsiniz. Bu sayede belirli bir uygulamadan gelen bildirimler kısıtlanarak dikkat dağınıklılığın önüne geçilecek.

8. Hassa Bildirim Gizliliği

Diğer bir Android 15 özelliği olan bildirim gizliliği ile tek kullanımlık şifreler (OTP) gibi hassas bilgiler normal mesajlardan otomatik olarak ayırt edilecek ve üçüncü taraf uygulamalardan gizlenecek. Bu sayede, kimlik avı ve diğer siber saldırılara karşı ek bir koruma katmanı sağlanacaktır.

9. Ayrıntılı Ses Seviyesi Paneli

Android 15 Stok Android işletim sistemini kullanan cihazlara yepyeni bir ses kontrol paneli kazandıran bu yenilik ile ses seviyesi üzerinde ayrıntılı kontrol sunarak uygulama başına ses düzeyini yeni ses seviyesi kontrol panelinden ayarlanabilecek.

10. Bluetooth Cihazları Arasında Kolay Geçiş

Bluetooth hızlı geçiş düğmesine uzun basıldığında yakın zamanda eşleştirilen cihazlar açılarak kullanıcılar tek bir dokunuşla Bluetooth cihazlar arasında kolayca geçiş yapabilirler.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!