Android 12, Dijital Bir Araba Anahtarı Özelliği Alıyor

Geçen yıl Apple, iPhone‘unuzla arabanızın kilidini açmanın bir yolu olan CarKey‘i duyurdu. Bugün Google aynı şeyi yapıyor. Şirket, Android 12‘nin arabanızı kilitlemenizi, kilidini açmanızı ve çalıştırmanızı sağlayan dijital araba anahtarı teknolojisini içereceğini duyurdu. Google, bu özelliğin Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisini kullanacağını söylüyor, böylece telefonunuzu cebinizden çıkarmadan bile arabanızın kilidini açabilirsiniz – tabii ki telefonunuzda bir UWB çipi olması şartıyla. Değilse, NFC telefonunuza dokunarak bir arabanın kilidini açmanıza izin verir. Ayrıca, aracınıza erişmeleri gerekiyorsa, sanal araba anahtarınızı aileniz ve arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Google, dijital araba anahtarlarının bu yılın ilerleyen günlerinde “seçkin” Pixel ve Samsung Galaxy telefonlarında kullanılabileceğini söylüyor, ancak akıllarında hangi modelleri olduğunu henüz bilmiyoruz. Ancak henüz hiçbir Pixel telefon UWB teknolojisini kullanmadı – belki de bu yeni araba anahtarı özelliğiyle Pixel 6 ilk olacak. Apple, iPhone 11 ve 12 serisi telefonlarda UWB kullanıyor ve diğer şeylerin yanı sıra AirTag’ler, iPhone ve HomePod mini arasında gelişmiş geçiş özellikleri ve yukarıda bahsedilen CarKey özelliği gibi şeyleri mümkün kılıyor.

Doğal olarak, otomobil üreticilerinin bu özelliği etkinleştirmesi gerekecek ve arabaların bunu destekleyecek teknolojiye ihtiyacı olacak, bu nedenle, arabanızın kilidini telefonunuzla açmanız biraz zaman alacaktır. Apple‘ın CarKey teknolojisinde olduğu gibi, BMW Google‘ın açıkladığı ilk ortak, ancak şirket diğer isimsiz otomobil üreticileriyle de çalıştığını söylüyor.

Google ayrıca daha hızlı bir şekilde kullanışlı olması gereken bir özelliği de duyurdu. Şirketin Bluetooth cihazlarına bağlanmayı daha hızlı hale getiren Fast Pair teknolojisi, BMW ve Ford‘un otomobillerine geliyor. Umarım bu, telefonunuzu bir araba ile eşleştirmeyi Google’ın Pixel Buds kulaklıklarıyla eşleştirmek kadar basit hale getirir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!